Otologický den nabídne netradiční spojení medicíny a divadla

Otologický den nabídne netradiční spojení medicíny a divadla
1. prosince 2017
ORL klinika Pardubické nemocnice spolupořádá 57. Otologický den. Nabídne netradiční program ve spojení s herci Východočeského divadla.

Problematika ucha v odborných přednáškách i na divadelním jevišti. Netradiční podobu bude mít letošní Otologický den, jehož již 57. ročník se uskuteční v Pardubicích ve čtvrtek 7. prosince 2017 a organizuje ho ORL klinika Pardubické nemocnice. Koná se totiž ve Východočeském divadle Pardubice a účastníkům vedle medicínského programu nabídne i úryvky z klasických her tématicky propojených s konferencí.

„Zvolili jsme nestandardní program. Byl to náš společný nápad s ředitelem divadla. Doufáme, že zaujme. Nejen v odborné části, která je doslova nabitá zajímavými přednáškami, tak i v neodborné,“ řekl Jan Vodička, přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Pardubické nemocnice.

Odborný program konference pojme velkou část problematiky otologie, vědy, která se zabývá uchem. „Jedním z hlavních témat budou závrativé stavy, které bývají zmiňovány spíše okrajově a základní diagnostika nepatří jen do problematiky ORL, ale i neurologie. Cílem je přiblížit praktický přístup k pacientům se závratěmi. Budeme se věnovat problematice lícního nervu a kochleárním implantacím, které se stávají dostupnějším a běžnějším řešením nedoslýchavosti u našich pacientů,“ uvedl přednosta Vodička.

V programu se představí řada českých odborníků. Zajímavá sdělení přednesou i tři zahraniční odborníci. Basile Landis z univerzity ve švýcarské Ženevě bude hovořit o středoušní chirurgii a chuti. „Specializuje se právě na chuť. S otologickou problematikou souvisí v tom, že v oblasti spánkové kosti vede lícní nerv, který mimo jiné obsahuje i chuťová vlákna. Určité poruchy lícního nervu se mohou projevit právě i změnou chuti,“ uvedl přednosta Vodička.

Landisův kolega ze ženevské univerzity Pascal Senn se bude věnovat budoucnosti kochleární implantace. Třetím pozvaným hostem je Robert Jan Pauw z Nizozemí. Jeho přednáška bude zaměřena na léčbu chronických středoušních zánětů a obliteraci treparačních dutin kostní drti. „Očekáváme, že přednášky zahraniční hostů budou vrcholy celé konference. Ovšem i přihlášené domácí práce jsou na vysoké úrovni. Jsme přesvědčeni, že odborný program bude atraktivní,“ pronesl přednosta Vodička. Oproti zvyklostem však na účastníky 57. Otologického dne čeká překvapení. Přednášející lékaře třikrát v průběhu konference na jevišti vystřídají herci Východočeského divadla a nabídnou úryvky ze známých klasických her. „Bude se však jednat o ORL adaptace,“ s úsměvem naznačil přednosta Vodička.

Maryša, Romeo a Julie a na závěr Hamlet. To budou tři kulturní vsuvky do odborného programu. „Maryša bude ve spojení s problematikou lícního nervu, Romeo a Julie zase s kochleární implantací. S uchem souvisí i Hamlet. Jeho otec byl otráven blínem černým, který mu byl nalit právě do ucha,“ poznamenal přednosta Vodička a dodal: „Doufáme, že tyto divadelní vstupy budou pro účastníky příjemným odreagováním od odborné části. Celá akce včetně společenského setkání bude určitě zajímavá, proto na ni zveme lékaře z Pardubic i z celého regionu.“

Dušan Korel

Další informace o 57. Otologickém dni v Pardubicích najdete zde 

Další aktuality

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.