Očkovací místa Nemocnice Pardubického kraje naočkovala už 1900 dětí

22. července 2021
V pěti očkovacích místech Nemocnice Pardubického kraje bude do konce týdne naočkováno více než 1900 dětí, na příští týden je v systému připraveno dalších 1000 míst. Nemocnice se tak snaží průběžně reagovat na poptávku po očkování ve věkové skupině 12–15 let. Vzhledem ke změně v organizaci „fronty“ už budou mít rychlejší přístup k vakcíně i nejmladší ročníky, které nebudou přeskakovat starší děti.

Od zahájení očkování ve věkové skupině 12–15 let, která se v očkovacích místech Nemocnice Pardubického kraje naplno rozjela minulý týden, už stihli zdravotníci aplikovat vakcínu devatenácti stovkám dětí a na příští týden mají jen očkovací místa NPK připravena dalších 1000 míst. „K alespoň první možnosti vybrat si termín očkování by se tak mělo dostat všech 1100 osob, které v této věkové skupině momentálně čekají v registračním systému na přístup k očkování,“ říká Michaela Matoušková, náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Pardubického kraje. Dodává, že díky rozšíření nabídky krajských míst, ve kterých děti očkují, dochází záhy k uspokojení zájmu v této věkové skupině.

Nemocnice kapacity uvolňuje vždy koncem týdne

„Plánujeme s týdenní frekvenci a místa k očkování uvolňujeme postupně. Dává nám to možnost pružně reagovat na stav poptávky, a pokud je to možné, přelévat kapacity mezi jednotlivými skupinami. Třeba v sále Jana Kašpara v Pardubicích očkují nejen děti a dospělé, ale také samoplátce, a tohle všechno je třeba při plánování zkoordinovat,“ vysvětluje Lucie Bareková, ústavní epidemioložka a koordinátorka očkování Nemocnice Pardubického kraje, a doplňuje, že na následující týden nemocnice opět uvolní kapacitu v průběhu čtvrtka a pátku.

Ne všem však nabízené termíny vyhovují, a tak se řada lidí v systému několikrát zařadí zpátky před závoru a čeká na nový termín. „Standardně uvolňujeme termíny tak, že ke stávající kapacitě očkovacího místa připočteme 10 %. U očkování dětí musíme tuto kapacitu navýšit ještě víc, průměrně to bývá tak o 30 %,“ vypočítává Lucie Bareková.

Systém nebyl úplně spravedlivý k mladším dětem

Až do úterý 20. července byla věková skupina 12–15 let v systému řazena podle data narození, a stávalo se tedy, že mladší děti čekaly na termín vakcinace výrazně déle než ty starší. „Po intervenci krajských koordinátorů, včetně toho našeho, se od středy 21. července pravidlo pro věkové skupiny změnilo a řazení ve frontě se teď řídí termínem registrace,“ upřesňuje Michaela Matoušková.

Od 15. července se změnil také interval mezi oběma dávkami comirnaty, a to zpět na 21 dní. Ti, co byli očkování před tímto datem si tak mohou požádat o jeho zkrácení. „Mezi rodiči zájem o zkracování je. Z pohledu organizace očkovacího místa však narážíme na to, že se nám do jednoho dne sbíhají druhé dávky obou intervalů, tedy 42 a 21 dní,“ uzavírá Lucie Bareková s tím, že jde o dočasný problém, který se srovná v situaci, kdy bude rozestup mezi dávkami zase jeden.