O Dny melanomu byl velký zájem. Kožní oddělení vyšetřilo za dva dny 672 lidí

2. června 2023
Celkem 672 lidí za dva dny vyšetřili zdravotníci z kožního oddělení Pardubické nemocnice na akci Dny melanomu, která se uskutečnila v prostorách Paláce Pardubice. Zájemci zde měli možnost nechat si zdarma vyšetřit pigmentová znaménka, a to bez objednání. „U padesáti případů jsme zaznamenali podezřelá znaménka, která byla indikována k odstranění a histologickému vyšetření, včetně čtyřletého dítěte,“ konstatovala vrchní sestra kožního oddělení Pardubické nemocnice Petra Teplá.

„Zájem o Dny melanomu nás potěšil. Ukázalo se, že tato preventivní akce k Evropskému dni melanomu má smysl. Určitě bychom ji rádi zopakovali i v příštím roce,“ poznamenala Petra Teplá.

Vyšetření znamének by lidé rozhodně neměli podceňovat. Může se z nich totiž vyvinout jeden z nejagresivnějších nádorů – melanom. „Jde o jeden z nejzávažnějších typů rakoviny kůže. Nejčastěji se objevuje v místech, která jsou vystavována slunečnímu záření, jako jsou záda, obličej, paže nebo nohy,“ sdělil primář kožního oddělení Pardubické nemocnice David Stuchlík. „Melanom se dá úspěšně léčit. Je však potřeba, aby byl zjištěn včas,“ zdůraznil David Stuchlík.

„Doma se lze orientovat podle pravidla ABCDE – tedy sledovat změnu symetrie, ohraničení, barvy, velikosti či jakýkoliv jiný vývoj znaménka. Podezřelé je také jedno odlišující se znaménko od ostatních. Tomu říkáme příznak ošklivého káčátka,“ uvedl primář.