Novorozenecké oddělení získalo nové klokánkovací křeslo

Novorozenecké oddělení získalo nové klokánkovací křeslo
9. srpna 2021
U předčasně narozených dětí zlepšuje zdravotní stav i psychiku, jsou pak spokojenější a klidnější. Metoda klokánkování, při které má maminka položené miminko na svém těle, je běžná i na jednotce intermediární péče Pardubické nemocnice. Díky daru od Generali České pojišťovny zde mohou nyní maminky klokánkovat na novém, k těmto účelům speciálně uzpůsobeném křesle.

Při klokánkování, které může trvat až několik hodin, leží nedonošené miminko pod teplou dekou na hrudníku maminky. Díky přímému kontaktu tzv. kůže na kůži se děti lépe vyvíjí a zároveň je podporován i vztah s rodičem. Aby metoda byla pohodlná pro maminku i dítě, využívá se k ní speciálních pomůcek a nastavitelných klokánkovacích křesel. A právě takové křeslo získala darem jednotka intermediární péče Pardubické nemocnice, která se ročně stará až o 350 předčasně narozených dětí, od Generali České pojišťovny. Oddělení tak bude mít k dispozici celkem tři klokánkovací křesla, čímž se rozšíří jeho možnosti maminkám tuto metodu nabídnout.

Výhoda pro maminku i novorozence

Sbírku pro pořízení křesla, novorozeneckých hnízdeček a dek uskutečnila pojišťovna mezi svými pojišťovacími poradci v koordinaci s Nadačním fondem Vita et Futura. Dar od regionálního ředitele Generali České pojišťovny Jindřicha Klugara převzalo vedení dětského a novorozeneckého oddělení. „Klokánkování má nesporný pozitivní vliv pro obě strany. Novorozenec prospívá po zdravotní stránce a maminka s ním může být v těsném kontaktu, hladit a chovat ho,“ říká primář dětského a novorozeneckého oddělení Pardubické nemocnice Marian Šenkeřík, s nímž souhlasí i vrchní sestra oddělení Světlana Pohlová: „Maminky nedonošených dětí se u nás postupně snažíme zapojovat do péče o jejich děti a klokánkování je jedním ze způsobů, který nám na této cestě pomáhá. Za nové křeslo tak dárcům velmi děkujeme.

Další aktuality

Společné komuniké Pardubického kraje, Nemocnice Pardubického kraj a lékařského odborového klubu

19. dubna 2024

Na základě dohody hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a předsedy Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martina Engela se ve čtvrtek 18. dubna uskutečnilo společné jednání vedení kraje a Nemocnice Pardubického kraje se zástupci LOK jednotlivých nemocnic. V průběhu jednání byly debatovány všechny požadavky lékařů.

Na Den glaukomu si v Litomyšlské nemocnici nechalo zkontrolovat oči na sedm desítek zájemců

5. dubna 2024

Možnost nechat si vyšetřit oči v rámci Světového týdne glaukomu využilo 13. března na očním oddělení Litomyšlské nemocnice na sedmdesát zájemců. Zdravotníci čtyřem pacientům diagnostikovali nejčastěji se vyskytující zelený zákal otevřeného úhlu a zahájili léčbu. U šestnácti lidí zachytili podezření na zelený zákal ke sledování. U dalších dvou lidí zdravotníci identifikovali šedý zákal.