Novorozenecké oddělení ve Svitavách má 10 nových monitorů dechu

3. listopadu 2021
Svitavská nemocnice má nové vybavení pro péči o novorozená miminka. Díky pravidelné spolupráci s Nadací křižovatka získalo zdejší dětské a novorozenecké oddělení monitory dechu v celkové hodnotě 20 000 korun.

Monitory dechu jsou v prvních měsících života velmi užitečnou pomůckou, která zajistí nejen rodičům klidnější spaní. Využívají se při péči o novorozená miminka nebo malé dětské pacienty pro monitorování dýchání. „Monitory dechu obměňujeme každé dva roky. Proto si vážíme dlouholeté spolupráce s Nadací Křižovatka, která nám díky finanční účasti jednotlivých dárců pomáhá postupně nahrazovat ty, které dosloužily,“ říká primářka dětského a novorozeneckého oddělení Svitavské nemocnice Ludmila Pospíšilová. I díky tomuto partnerství lze monitory dechu zapůjčit zdarma i domů. Nadace Křižovatka tentokrát získala prostředky od místních soukromých dárců, a to od společností WESTROCK Svitavy a TOS Svitavy.

(Ne)povinná výbava dětských postýlek

Během prvního roku života dítěte může dojít k nepravidelnému dýchání či dokonce k zástavě dechu. Nejúčinnějším způsobem, jak této situaci předejít, případně ji včas zaznamenat, je monitor dechu. Senzory monitoru se připojí mezi matraci a dno postýlky a detekují veškeré pohyby miminka. Zařízení dokáže zaznamenat život ohrožující zpomalení, nepravidelnost, případně zástavu a ihned spustí alarm pro přivolání pomoci. Syndrom náhlého úmrtí ale není jedinou hrozbou novorozenců a kojenců. Zpomalení nebo zástavu dechu může způsobit také nachlazení, vysoké horečky nebo jiný podobný stav, proto je tento přístroj užitečnou pomůckou.