Nové laboratorní technologie rychle rozpoznají tisíce druhů mikroorganismů

Nové laboratorní technologie rychle rozpoznají tisíce druhů mikroorganismů
3. srpna 2021
Pro správnou léčbu pacienta s infekčním onemocněním je nezbytné správně určit, s jakým mikroorganismem se jeho tělo potýká. Právě rozpoznávání původců infekčních onemocnění je jedním z hlavních úkolů oddělení infekční diagnostiky Litomyšlské nemocnice a oddělení klinické mikrobiologie Chrudimské nemocnice. Těmto pracovištím nyní pomohou v jejich práci nově pořízené technologie, které umí identifikovat na tisíce různých mikroorganismů.

Laboratoře Litomyšlské a Chrudimské nemocnice v posledních dnech uvedly do provozu nové přístroje Maldi Biotyper využívající metodu hmotnostní spektrometrie. Ta umožňuje rychle rozpoznat mikroorganismy z krve nebo jiného biologického materiálu.

Rychlé a efektivní

Metodu hmotnostní spektrometrie, díky které je, zjednodušeně řečeno, možné „zvážit“ částice, jako jsou například atomy nebo molekuly, laboratoř Litomyšlské nemocnice běžně využívala i doposud. Nový hmotnostní spektrometr, který zde nahradil svého 12 let starého předchůdce, však umožňuje rychlejší určení mikroorganismu, a tím i efektivnější následnou léčbu pacienta.

Přínosem přístroje je jednak rozšíření databáze, která umožňuje rozpoznat více než tři tisíce druhů bakterií a kvasinek, především však také rychlý výsledek,“ vysvětluje Jana Janečková, primářka oddělení infekční diagnostiky Litomyšlské nemocnice. „Nyní již za 15 až 20 minut víme, o jaký bakteriální kmen se jedná, a to i s určením rodu a druhu, přístroj dokáže také detekovat závažné rezistence, tedy odolnosti. Ve srovnání s tradičními mikrobiologickými metodami známe všechny tyto informace až o 24 hodin dříve,“ doplňuje primářka. Právě díky včasnému a přesnému určení příčiny infekčního onemocnění může pak lékař zahájit správnou léčbu pacienta. Přístroj v Litomyšlské nemocnici disponuje také zvláštním modulem, který dokáže nejen identifikovat patogen, ale lze na něm také provádět další výzkum. „Máme radost, že v laboratorní diagnostice můžeme dělat něco navíc jak pro pacienty, tak i po stránce odborné,“ dodává primářka.

Precizní práce laborantů

Metodu hmotnostní spektrometrie nyní využívá také personál oddělení klinické mikrobiologie Chrudimské nemocnice. Při práci s novým přístrojem laborant nanese nepatrné množství vzorku na speciální destičku. Tu následně umístí do laboratorního přístroje a za několik málo minut se z obrazovky počítače napojeného na přístroj dozví, o jaký mikroorganismus se v daném případě jedná. „Celá práce se vzorky i přístrojem samozřejmě vyžaduje vysokou preciznost laborantů. Nosič testovaného vzorku musí být před každým použitím dokonale čistý. Zároveň je také třeba nanést správné množství vzorku na destičku,“ popisuje Dana Mašindová z oddělení klinické mikrobiologie Chrudimské nemocnice. Výsledky, které přístroj ukáže, pak laboratoř vyhodnotí.

Zvýšení kvality návazné péče

Oba přístroje byly pořízeny s pomocí Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) z Výzvy Zvýšení kvality návazné péče. Cílem této výzvy je podpora pořízení a modernizace přístrojů, zdravotnických prostředků, technologií a dalšího vybavení, které slouží pro poskytování zdravotních služeb, a to v podporovaných oborech a metodách návazné péče podle Koncepce návazné péče Ministerstva zdravotnictví ČR.

Další aktuality

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.