Nemocnice se připojují ke Dni hygieny rukou

4. května 2022
Den hygieny rukou, vyhlašovaný Světovou zdravotnickou organizací (WHO), připadá každoročně na 5. května. I letos se všechna zařízení Nemocnice Pardubického kraje k této preventivní osvětové akci připojují a připomínají tak důležitost dostatečného a správného mytí i dezinfekce rukou.

Přemýšleli jste někdy, kolika věcí se během dne dotknete? Kliky u dveří, počítačová klávesnice, nákupní vozík, madla, zábradlí a držadla, bankovky… Míst a předmětů, kde se drží nejvíce škodlivých mikroorganismů, se každý z nás dotkne za den nesčetněkrát. Nejjednodušším a nejefektivnějším způsobem, jak chránit sami sebe i ostatní před přenosem bakterií a virů, je dodržovat správnou hygienu rukou.

Umytí a vydezinfikování rukou zabere doslova jen pár vteřin, ale dokáže nás ochránit před řadou infekčních chorob,“ upozorňuje ústavní epidemioložka Nemocnice Pardubického kraje Lucie Bareková a dodává: „I při hygieně rukou je však potřeba postupovat správně a mít zažitou správnou techniku.“ Mýdlo či dezinfekci je třeba nanést po celém povrchu rukou, nikoli jen po dlaních. Zapomínat bychom při mytí a dezinfekci neměli také na konečky prstů a místa za nehty, kde je koncentrace bakterií největší. Podrobný správný postup naleznete v tomto letáčku.

Světový den hygieny rukou připomíná každá z nemocnic v kraji – setkat se tak můžete s letáky upozorňujícímu na důležitost mytí a dezinfekce rukou, Svitavská nemocnice ve čtvrtek od 8 do 11 hodin nabídne ve vestibulu zájemcům instruktáž správného postupu, stejně tak Orlickoústecká nemocnice při vstupu do budovy H naučí, jak správně postupovat při hygieně rukou, Litomyšlská nemocnice pak v rámci Dne hygieny rukou navázala na loňskou preventivní akci pro děti a připravila pro ně výtvarnou soutěž.