Nemocnice Pardubického kraje začala vyplácet první stipendia v novém školním roce

9. listopadu 2023
Stipendijní program, jehož prostřednictvím vyplácí Nemocnice Pardubického kraje studentům stipendia, funguje od roku 2017. V minulém školním roce doznal program rozšíření a kromě studentů vyšších odborných a vysokých škol zdravotnického zaměření nabízí finanční prostředky ke studiu i středoškolákům. První stipendia pro školní rok 2023/2024 vyplatila nemocnice v říjnu. Celkově se v tomto akademickém roce chystá mezi studenty rozdělit téměř 700 000 Kč.

Nemocnice Pardubického kraje realizuje v rámci náboru nových zaměstnanců celou škálu aktivit. Patří mezi ně mimo jiné aktivní účast na pracovních veletrzích, spolupráce se zdravotnickými a lékařskými fakultami nebo třeba stipendijní program. Ten je určen studentům prezenčního studia středních, vyšších odborných a vysokých škol. „Pro letošní školní rok máme na stipendia pro studenty vyhrazenu částku dosahující téměř 700 000 korun. Studenti se přitom zavazují odpracovat pro naši společnost tolik let, po kolik jim bylo stipendium poskytováno. Výjimkou jsou zdravotničtí záchranáři. U nich je závazek z důvodu povinné praxe dvojnásobný,“ říká generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald s tím, že studenti lékařských fakult mohou získat měsíční stipendium ve výši 5 500 korun, studenti nelékařských oborů 5 000 korun a studenti středních zdravotnických škol 3 000 korun. „Finanční prostředky nemocnice vyplácí v průběhu celého akademického a školního roku. Výplata prvních stipendií proběhla v polovině minulého měsíce,“ dodává generální ředitel.

„V současné době máme ve stipendijním programu 15 studentů, především z vysokých škol. Nejčastěji jde o studenty Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice a Masarykovy univerzity v Brně,“ vyjmenovává ředitelka personálního úseku Nemocnice Pardubického kraje Alena Brandová a zároveň uvádí, že zastoupeny jsou i další lékařské fakulty, jsou třeba fakulta v Hradci Králové, Olomouci, Praze nebo Plzni. V loňském roce navíc nemocnice rozšířila nabídku stipendií i na studenty středních škol Pardubického kraje. „Z těchto stipendistů už nastoupila na chirurgické oddělení Pardubické nemocnice první absolventka,“ doplňuje Alena Brandová.

Pro tento rok přiznala nemocnice stipendium deseti studentům. Z tohoto počtu jde o tři budoucí lékaře a tři všeobecné sestry, dále pak dva radiologické asistenty a dvě porodní asistentky. Pět z těchto studentů se zavázalo v budoucnu nastoupit do Orlickoústecké nemocnice, tři do Pardubic a po jednom do Litomyšle a do Svitav. V průběhu příštího roku pak očekáváme nástupy absolventů stipendijního programu do všech našich nemocnic.