Nemocnice Pardubického kraje dnes v 16 hodin vyhlásila z důvodu nedostatku zdrojů stav hromadného postižení osob

2. března 2021
Dnes ve 14.53 informoval krajský koordinátor intenzivní péče a zároveň primář oddělení ARO Pardubické nemocnice Jiří Pařízek představenstvo společnosti o tom, že ve čtyřech z pěti krajských nemocnic došlo k vyčerpání lůžek intenzivní péče. Představenstvo společnosti proto rozhodlo o vyhlášení stavu hromadného postižení osob, a to bezodkladně od 16.00.

Pacienti na přistýlkách, nulové kapacity v intenzivní péči… I to je v posledních týdnech realita v našich nemocnicích. Rostoucí počty hospitalizací a dlouhodobě přetížená intenzivní péče vygradovaly dnes v situaci, kdy čtyři z pěti našich nemocnic v tuto chvíli nejsou schopné přijímat další pacienty s koronavirem do intenzivní péče. Krajský koordinátor intenzivní péče informoval mimo jiné o tom, že zažádal o umístění jednoho pacienta mimo Pardubický kraj.

Dramatickou situaci v našich nemocnicích dokumentuje i graf vývoje covid pozitivních hospitalizací v NPK v době od 1. února do současnosti. Aktuálně je v NPK hospitalizováno 501 pacientů s covidem-19, 69 z nich vyžaduje intenzivní péči.

Co je stav hromadného postižení osob?

Mimořádná událost, při níž se dané zdravotnické zařízení dostává do režimu provozu, kdy úroveň poskytované péče, z důvodu relativního či absolutního nedostatku zdrojů, již neodpovídá běžnému standardu poskytování zdravotní péče. Poskytovatel zdravotní péče jej vyhlásí v případě vyčerpání všech běžně provozovaných či reprofilizovaných lůžkových kapacit, kdy již není schopné další kapacity vytvořit či při dalším navyšování lůžek garantovat očekávaný rozsah a kvalitu poskytované péče.