Nemocnice Pardubického kraje aktivovala traumaplán kvůli výbuchu u Poličky

23. února 2017
Kvůli výbuchu v areálu Poličských strojíren a většímu počtu zraněných byl dnes aktivován traumatologický plán ve dvou nemocnicích.

Nemocnice Pardubického kraje dnes krátce po poledni vyhlásila Traumatologický plán ve Svitavské a v Litomyšlské nemocnici. Důvodem byl větší počet zraněných osob po výbuchu pravděpodobně trhaviny v areálu Poličských strojíren v Bořinách u Poličky.

K nešťastné události došlo kolem poledne. Na místě okamžitě zasahovaly složky Integrovaného záchranného systému, v okolních nemocnicích byl přerušen běžný provoz a byly zahájeny přípravy na ošetření většího množství zraněných. Traumaplán byl aktivován ve Svitavské a v Litomyšlské nemocnici. Vyhlášen byl ve 12.10 hodin a ukončen ve 14.10 hodin.

„Další naše nemocnice byly připraveny v pohotovosti, kdyby bylo potřeba zraněné převážet i tam,“ uvedl Josef Vamberský, bezpečnostní a krizový manažer Nemocnice Pardubického kraje. K ošetření do zdravotnických zařízení bylo s poraněním způsobeným výbuchem převezeno celkem 19 osob.

Tři lidé s těžkým zraněním byli Leteckou záchrannou službou transportováni do traumacenter (2 do Prahy a 1 do Brna). Sedm osob, z toho dvě se středním těžkým a pět s lehkým zraněním, přijala Litomyšlská nemocnice.  Osm lehce zraněných bylo převezeno do Svitavské nemocnice a jeden člověk se středně těžkým zraněním byl transportován do Pardubické nemocnice. „Charakter zranění odpovídá důsledkům výbuchu a následné tlakové vlny. V nejvážnějších případech se jedná o popáleniny, dále o zlomeniny, tržné rány nebo poranění sluchu,“ uvedl Pavel Kožený, vedoucí oddělení komunikace a marketingu Nemocnice Pardubického kraje.

foto: Hasičský záchranný sbor Pk