Nehrozí vám fibrilace síní? Nechte si bezplatně změřit tepovou frekvenci

Foto: Foto: Ketut Subiyanto
26. července 2021
Lékárna Pardubické nemocnice se od 26. července do 13. srpna zapojí do celosvětové kampaně na podporu prevence fibrilace síní. V rámci screeningového šetření budou zaměstnanci lékárny zdarma měřit tepovou frekvenci a zájemcům také poradí, jak si tepovou frekvenci změřit v pohodlí domova.

Fibrilace síní je celosvětově nejčastější srdeční arytmie, která je jednou z hlavních příčin cévní mozkové příhody, srdečního selhání a náhlého úmrtí. Stejně jako u řady jiných zdravotních obtíží, i zde je základem všeho prevence. A právě na prevenci se soustředí screeningové šetření Měření tepové frekvence v lékárnách. Akce se koná ve více než dvaceti zemích světa,“ vysvětluje Zdeňka Vondráčková, vedoucí úseku farmacie Pardubické nemocnice, jejíž zaměstnanci se do projektu zapojili, a popisuje, jak bude akce probíhat: „Pracovnice lékárny změří každému zájemci srdeční frekvenci nejen ručně, ale i pomocí přístroje. Zároveň naučí pacienty správný postup měření tepu bez přístroje v pohodlí domova, a změří tlak krve.“ Měření i instruktáž jsou bezplatné a v lékárně Pardubické nemocnice bude obojí probíhat od 26. července do 13. srpna vždy od 9.00 do 13.00.

V roce 2010 se celosvětově odhadovalo, že fibrilací síní trpí až 20,9 milionu mužů a 12,6 milionu žen. Očekává se, že do roku 2030 vzroste počet pacientů jen v Evropské unii na 14–17 milionů. Odborníci navíc předpokládají, že existuje celá řada pacientů, u nichž nebylo toto onemocnění dosud vůbec diagnostikováno. Riziko fibrilace síní může být zvýšeno proděláním onemocnění způsobené covidem-19.

Měření tepové frekvence v lékárnách

Kdy: 26.7.2021 – 13.8.2021 denně v čase od 9.00 do 13.00 hod.

Kde: lékárna Pardubické nemocnice

Měření i instruktáž jsou bezplatné.