Na Valentýnské odběry krve do Ústí nad Orlicí dorazilo 71 dárců, z toho 18 prvodárců

Foto: Valentýnské odběry krve Ústí
17. února 2023
Už po šestnácté uspořádalo hematologicko-transfuzní oddělení Orlickoústecké nemocnice Valentýnské odběry krve. Letos se tato tradiční akce konala po dvouleté pauze zapříčiněné pandemií koronaviru.

pátek 17. února 2023 dorazilo celkem 71 dárců, z toho 18 prvodárců. „Jedna dárkyně navíc přišla po 10 letech,“ uvedla primářka hematologicko-transfuzního oddělení Dagmar Nechvílová, která letošní Valentýnské odběry krve hodnotí jako úspěšné.

„Byla to první akce po covidové pandemii, kdy se tu sešlo tolik lidí najednou,“ sdělila Dagmar Nechvílová, podle níž mají Valentýnské odběry krve smysl i proto, že mohou oslovit nové dárce. „Základna dárců stárne. Proto jsme rádi za každého člověka i krevní skupinu, která se u nás objeví. Nikdy nevíte, kdy ji budete potřebovat,“ sdělila primářka hematologicko-transfuzního oddělení. „Vždycky je lepší mít větší základnu dárců a v případě potřeby možnost je kontaktovat a vyzvat, aby přišli,“ dodala Dagmar Nechvílová.

Prvodárkyně vzala i bratra se švagrem

Valentýnskou výzvu si vzala za svou zdravotní sestra Jana Kristková, která se rozhodla darovat nejcennější životní tekutinu poprvé v životě. „Přemluvily mě kolegyně z práce. Chtěla jsem to zkusit už dříve. Přemýšlela jsem o tom snad od střední školy, ale vždycky jsem se bála, že omdlím. Nechtěla jsem přidělávat kolegyním z transfuzního oddělení zbytečné starosti,“ svěřila se Jana Kristková. „Jsem ráda, že vše dobře dopadlo. Pro jistotu jsem s sebou vzala ještě bratra i švagra,“ podotkla zdravotní sestra.

„Když přišla švagrová s nápadem, že půjde darovat krev, řekl jsem si, že je to dobrý nápad. Je fajn, když člověk může někomu pomoct,“ přidal se Ondřej Chvála.

Chtěli se odvděčit za pomoc u porodu

„K účasti na Valentýnských odběrech krve mě motivovala moje přítelkyně. Nedávno u porodu potřebovala krev, tak jsme se chtěli alespoň tímto způsobem odvděčit. Byl to spontánní nápad. Bydlíme kousek od nemocnice a když jsme viděli letáček propagující tuto akci, tak jsme se rozhodli, že ji podpoříme,“ prohlásil prvodárce Tomáš Jorníček.

Také Věra Kovářová se rozhodla darovat krev poprvé v životě poté, co spatřila letáček propagující Valentýnské odběry krve. „O dárcovství krve jsem uvažovala už dříve, ale potom přišlo těhotenství, děti a pak to moc nešlo. Teď jsem se vrátila zpět do práce a mám možná paradoxně trochu víc času. Navíc na mě vyskočil letáček, kde bylo napsáno, že prvodárce může přijít bez objednání. Přišlo mi to jednoduché, tak jsem si řekla, že to zkusím. Krev je potřeba a když ta moje někomu pomůže, budu ráda,“ poznamenala Věra Kovářová.

Jan Kopřiva dorazil na 262. bezplatný odběr

Na svůj 262. bezplatný odběr dorazil Jan Kopřiva. „Je to krásný pocit, když člověk může někomu pomoct,“ uvedl držitel nejvyššího ocenění, které lze za bezplatný odběr krve v České republice získat – Plakety Českého červeného kříže „Dar krve – dar života“ za 250 odběrů.

„Krev daruji pravidelně od roku 1990. Poprvé na vojně,“ doplnil Jan Kopřiva, jehož k této bohulibé aktivitě vedli rodiče. „Celá rodina pravidelně darujeme krev i krevní plazmu,“ doplnil.

Sponzorem akce v Orlickoústecké nemocnici bylo pekařství Sázava.