Na psychiatrii Pardubické nemocnice nově léčí také světlem. „Cílem je zlepšit psychickou kondici pacientů,“ říká primář

Na psychiatrii Pardubické nemocnice nově léčí také světlem. „Cílem je zlepšit psychickou kondici pacientů,“ říká primář
17. prosince 2021
V moderní budově psychiatrie Pardubické nemocnice mohou klienti využívat také nový typ léčby – fototerapii.

Cíl? Zlepšit psychickou i zdravotní kondici

„Jde o moderní metodu, jejímž cílem je zlepšit celkovou psychickou i zdravotní kondici pacienta,“ říká primář psychiatrického oddělení Pardubické nemocnice Jan Kolomazník, podle něhož je vhodná pro navození duševní pohody zvláště v podzimních a zimních měsících.

V tomto období bývá méně světla, které je pro člověka přirozeným zdrojem energie. Ve chvíli, kdy máme dojem, že je den kratší a my jeho převážnou část trávíme pod umělým a mnohdy ne úplně dobrým osvětlením, může se stát, že se cítíme víc unaveni, prožíváme změny nálad nebo jsme dokonce náchylnější k nemocem.

Fototerapie dokáže prodloužit den

„Fototerapie pacientovi dokáže prodloužit den, tedy vystavit ho záření, které je podobné jako ve dne,“ uvádí Jan Kolomazník a dodává, že pacienti tento druh terapie podstupují většinou před svítáním nebo výjimečně i po západu slunce. 

Pod zářivkami, které mají mnohem vyšší svítivost než ty běžné, a to až deset tisíc luxů, si pacient může číst nebo jen tak odpočívat v pohodlné sedačce. „Může se do zářivek i občas dívat, ale není to nezbytně nutné,“ upozorňuje primář psychiatrického oddělení Pardubické nemocnice, podle něhož světlo dokáže ovlivnit hladinu melatoninu.

„Silné světlo potlačuje produkci melatoninu, jehož vylučování je nejvyšší v noci. Léčba jasným světlem se používá především u sezonních (zimních) poruch nálady, které se projevují zvýšenou spavostí, únavou, chutí k jídlu, přibýváním na váze, nesoustředěností či podrážděností. Podobnými potížemi trpí kolem 5 % lidí. Po fototerapii, která se aplikuje jednou denně, nastává zlepšení stavu během 1-2 týdnů,“ sděluje Jan Kolomazník a zdůrazňuje, že nová moderní terapie světlem má příznivý vliv na různé funkce lidského organismu i pocit spokojenosti člověka. 

Další aktuality

Na Den glaukomu zdravotníci vyšetřili zrak téměř osmi desítkám pacientů. U jednoho objevili zelený zákal

22. března 2023

Postupné poškození zrakového nervu, které člověk ani nemusí zaznamenat, ale může vést až k oslepnutí. Glaukom, mezi veřejností známý také pod názvem zelený zákal, je záludné onemocnění, na které každoročně upozorňuje Světový týden glaukomu. Ten letos připadl na třetí březnový týden a osvětovou preventivní akcí se k němu připojilo také oční oddělení Litomyšlské nemocnice.