Na psychiatrii Pardubické nemocnice nově léčí také světlem. „Cílem je zlepšit psychickou kondici pacientů,“ říká primář

Foto: Psychiatrie exteriér
17. prosince 2021
V moderní budově psychiatrie Pardubické nemocnice mohou klienti využívat také nový typ léčby – fototerapii.

Cíl? Zlepšit psychickou i zdravotní kondici

„Jde o moderní metodu, jejímž cílem je zlepšit celkovou psychickou i zdravotní kondici pacienta,“ říká primář psychiatrického oddělení Pardubické nemocnice Jan Kolomazník, podle něhož je vhodná pro navození duševní pohody zvláště v podzimních a zimních měsících.

V tomto období bývá méně světla, které je pro člověka přirozeným zdrojem energie. Ve chvíli, kdy máme dojem, že je den kratší a my jeho převážnou část trávíme pod umělým a mnohdy ne úplně dobrým osvětlením, může se stát, že se cítíme víc unaveni, prožíváme změny nálad nebo jsme dokonce náchylnější k nemocem.

Fototerapie dokáže prodloužit den

„Fototerapie pacientovi dokáže prodloužit den, tedy vystavit ho záření, které je podobné jako ve dne,“ uvádí Jan Kolomazník a dodává, že pacienti tento druh terapie podstupují většinou před svítáním nebo výjimečně i po západu slunce.

Pod zářivkami, které mají mnohem vyšší svítivost než ty běžné, a to až deset tisíc luxů, si pacient může číst nebo jen tak odpočívat v pohodlné sedačce. „Může se do zářivek i občas dívat, ale není to nezbytně nutné,“ upozorňuje primář psychiatrického oddělení Pardubické nemocnice, podle něhož světlo dokáže ovlivnit hladinu melatoninu.

„Silné světlo potlačuje produkci melatoninu, jehož vylučování je nejvyšší v noci. Léčba jasným světlem se používá především u sezonních (zimních) poruch nálady, které se projevují zvýšenou spavostí, únavou, chutí k jídlu, přibýváním na váze, nesoustředěností či podrážděností. Podobnými potížemi trpí kolem 5 % lidí. Po fototerapii, která se aplikuje jednou denně, nastává zlepšení stavu během 1-2 týdnů,“ sděluje Jan Kolomazník a zdůrazňuje, že nová moderní terapie světlem má příznivý vliv na různé funkce lidského organismu i pocit spokojenosti člověka.