Na Den glaukomu zdravotníci vyšetřili zrak téměř osmi desítkám pacientů. U jednoho objevili zelený zákal

Na Den glaukomu zdravotníci vyšetřili zrak téměř osmi desítkám pacientů. U jednoho objevili zelený zákal
22. března 2023
Postupné poškození zrakového nervu, které člověk ani nemusí zaznamenat, ale může vést až k oslepnutí. Glaukom, mezi veřejností známý také pod názvem zelený zákal, je záludné onemocnění, na které každoročně upozorňuje Světový týden glaukomu. Ten letos připadl na třetí březnový týden a osvětovou preventivní akcí se k němu připojilo také oční oddělení Litomyšlské nemocnice.

To uspořádalo ve středu 15. března Den glaukomu, na který dorazilo celkem 77 zájemců o preventivní vyšetření nitroočního tlaku. Zvýšený tlak zdravotníci zaznamenali u 12 pacientů, kteří následně podstoupili vyšetření u lékaře, jednoho pacienta pak ještě čeká další dovyšetření na záchyt zeleného zákalu.

Hlavní je onemocnění zachytit včas

U glaukomu jsou pravidelná preventivní vyšetření velmi důležitá. Toto onemocnění ve většině případů nebolí, zpravidla probíhá pomalu a asymptomaticky, tedy bez jakýchkoli příznaků,“ vysvětluje zástupce primáře očního oddělení Litomyšlské nemocnice Ondřej Hrbáček a pokračuje: „Zhoršení zrakových funkcí začíná v periferii zorného pole, které se pozvolna zužuje, takže člověk se na to adaptuje a problém nevnímá.“

Právě v tom, že onemocnění glaukomem člověk vůbec nemusí zaznamenat, tkví jeho záludnost. Pokud se však na glaukom přijde zavčasu, nemusí být nic ztraceno. „Většina pacientů je léčena konzervativně, to znamená aplikací kapiček,“ říká Ondřej Hrbáček. I u nich je ale potřeba dodržovat režim. „Někdy pacient nemá pouze jeden typ kapek, je tedy důležitá i edukace u pacienta, aby mezi jednotlivými kapkami byl alespoň pětiminutový rozestup, aby jedněmi kapkami nevyplavil ty druhé,“ doplňuje vrchní sestra očního oddělení Litomyšlské nemocnice Ilona Holubová. 

A jak často by tedy lidé měli navštívit očního lékaře? „Od 40. roku je vhodné chodit na preventivní prohlídky ideálně jednou za dva roky. Pokud mají lidé nějaké přidružené onemocnění, typicky například diabetes mellitus, měli by podstoupit vyšetření očního pozadí jednou za rok,“ dodává vrchní sestra očního oddělení.

Další aktuality

O Dny melanomu byl velký zájem. Kožní oddělení vyšetřilo za dva dny 672 lidí

2. června 2023

Celkem 672 lidí za dva dny vyšetřili zdravotníci z kožního oddělení Pardubické nemocnice na akci Dny melanomu, která se uskutečnila v prostorách Paláce Pardubice. Zájemci zde měli možnost nechat si zdarma vyšetřit pigmentová znaménka, a to bez objednání. „U padesáti případů jsme zaznamenali podezřelá znaménka, která byla indikována k odstranění a histologickému vyšetření, včetně čtyřletého dítěte,“ konstatovala vrchní sestra kožního oddělení Pardubické nemocnice Petra Teplá.

Konference zdravotníků NPK nabídla atraktivní témata a navštívil ji ministr Válek

29. května 2023

Jaká je vize i skutečnost fungování urgentních příjmů? Proč je důležité věnovat pozornost seniorům a dlouhodobě nemocným? Jaká úskalí jsou spojená s poskytováním zdravotní péče? Jak vypadá ambulance bolesti z pohledu sestry? Nejen tato témata se probírala z různých úhlů pohledu na IV. ročníku Konference zdravotníků Nemocnice Pardubického kraje (NPK).