Movember přichází na urologické oddělení Orlickoústecké nemocnice

2. listopadu 2022
Kníry zdobící mužské tváře na podporu iniciativy Movember budou v listopadu k vidění opět i v Orlickoústecké nemocnici.

Prevence rakoviny prostaty či varlat

K akci, která se zaměřuje hlavně na prevenci rakoviny prostaty či varlat a péči o duševní zdraví, se připojilo urologické oddělení a jeho ambulance.

„Muži, co se rozhodnou pro preventivní vyšetření prostaty a varlat, se mohou během listopadu objednat na telefonním čísle 465 710 421. Pokud uvedou, že je součástí akce Movember, nemusí mít s sebou žádné doporučení od lékaře,“ říká primář urologického oddělení Orlickoústecké nemocnice Martin Novák. „Takovéto akce bývají velmi důležité, protože pomáhají odhalit karcinom prostaty ještě v době, kdy se dá léčit,“ zdůrazňuje Martin Novák.

Nadační fond už v minulosti pomohl

Rakovina prostaty patří v Česku mezi nejčastější nádorová onemocnění. „Každoročně je diagnostikována přibližně 8 000 mužů, 20 % z nich přijde k lékaři až v pokročilé fázi nemoci,“ píše se na webu Nadačního fondu MUŽI PROTI RAKOVINĚ, který v Česku stojí za celosvětovou iniciativou Movember. Ta by se dala volně přeložit jako Kníropad. Název vznikl jako hybrid dvou anglických slov – knír (Moustache) a listopad (November).

Nadační fond už v minulosti pomohl Orlickoústecké nemocnici. Za peníze z veřejné sbírky zakoupil na urologické oddělení nové automatické dělo pro biopsii měkkých tkání, tedy například prostaty, jater či ledvin, a to pod ultrazvukovou kontrolou. „Pomáhá nám především při diagnostice rakoviny prostaty,“ upřesňuje primář Novák.

Populární iniciativa Movember startuje vždy na začátku listopadu, kdy se muži zpravidla naposledy oholí. Do konce měsíce si pak nechávají růst knírek – jeden ze symbolů této akce.