Miminka ve Svitavách a v Ústí nad Orlicí bude hlídat 35 nových monitorů dechu

5. října 2022
Na dětské a novorozenecké oddělení Svitavské nemocnice a dětské oddělení Orlickoústecké nemocnice, které patří pod Nemocnice Pardubického kraje, bylo předáno 35 nových monitorů dechu. Ty sledují v prvních dnech života dechové pauzy miminek.

Přístroje v celkové hodnotě téměř 88 tisíc korun převzali primáři dětských oddělení Ludmila Pospíšilová ze Svitavské nemocnice a Luděk Ryba z Orlickoústecké nemocnice.

Jako prevence syndromu náhlého úmrtí kojence se monitory dechu vkládají do postýlek novorozenců. Citlivé senzory na podložce dovedou sledovat dýchání dítěte a upozornit na odchylky.

„Při dechové zástavě dítěte delší než 20 vteřin nebo při snížení dechové frekvence pod 10 dechů za minutu upozorní personál zvukový a světelný signál a my můžeme rychle zasáhnout a poskytnout první pomoc. Vážíme si dlouholeté spolupráce s Nadací Křižovatka, která nám pomáhá monitory postupně obměňovat,“ řekla primářka dětského oddělení Svitavské nemocnice Ludmila Pospíšilová.

Syndrom náhlého úmrtí kojence je strašákem všech maminek, které čím dál častěji pořizují monitory dechu pro svá miminka i do postýlek domů. Počáteční investice se pozitivně projeví zejména na psychice rodičů, kteří nemusejí úzkostlivě sledovat svá dítka ze strachu, jestli správně dýchají. Monitory dechu si mohou rodiče také zapůjčit přímo na dětských odděleních ve Svitavské i Orlickoústecké nemocnici. Jejich zapůjčení je zdarma.

Podle primáře dětského oddělení Orlickoústecké nemocnice Luďka Ryby je důležité, aby rodiče věděli, jak se zachovat v situaci, kdy děťátko opravdu dýchat přestane. „Resuscitace kojence má jiná pravidla než u dospělého. Vyžaduje kombinaci srdeční masáže a umělého dýchání. U novorozenců v poměru tři ku jedné,“ uvedl primář dětského oddělení Orlickoústecké nemocnice.

„Pokud dojde k problému a zvuková signalizace upozorní maminku na zástavu dechu děťátka, může hned zahájit resuscitaci a zachránit mu tak život,“ podotkla vedoucí sestra dětského oddělení Orlickoústecké nemocnice Hana Lžičařová.

„Monitory dechu jsou citlivé přístroje, které mají omezenou životnost. Díky laskavé podpoře sponzorů a dárců pomáháme zajistit průběžnou obnovu přístrojů na dětských a novorozeneckých odděleních,“ popsala Štěpánka Pokorníková, ředitelka Nadace Křižovatka, která do Orlickoústecké nemocnice věnovala 20 a do Svitavské nemocnice 15 nových monitorů dechu.

Děkujeme všem dárcům za podporu a finanční pomoc.