Litomyšlská nemocnice zkrásněla, kraj pro ni připravuje další projekty

19. února 2016
V Litomyšli se uskutečnilo setkání náměstka hejtmana Romana Línka a představenstva Nemocnice Pardubického kraje s vedením města.

Jedno z pravidelných setkání náměstka hejtmana pro zdravotnictví Romana Línka, členů představenstva Nemocnice Pardubického kraje a starostů sídelních měst nemocnic se uskutečnilo dnes v Litomyšli. Kromě starosty Radomila Kašpara se schůzky zúčastnili také zástupci mikroregionu Litomyšlsko. Přítomní dostali informace z první ruky o novinkách v nemocnici, o personální a ekonomické situaci, jednali o využití Nadačního fondu nemocnice a hlavním bodem bylo brzké stěhování klientů Léčebny dlouhodobě nemocných z nevyhovující vily Klára do budovy interního oddělení Litomyšlské nemocnice.

„Litomyšlská nemocnice se v loňském roce v ekonomických ukazatelích vyrovnala s nastaveným plánem a daří se jim řešit i problémy v personální oblasti. Dobrým znamením je příchod nového primáře neurologie a iktové jednotky. Ten by měl nastoupit do funkce od 1. března a stabilizovat toto důležité oddělení,“ sdělil náměstek Línek.

Nemocnice v Litomyšli v loňské roce získala nové přístroje za 22,5 milionů korun a dalších 23 milionů stálo zateplení budov ředitelství a interny. „Máme připravené další projekty, jako je rekonstrukce správní budovy, interní ambulance a střechy na monobloku. Jako první ale přijde na řadu rekonstrukce pokojů v budově interny pro klienty Léčebny dlouhodobě nemocných. Ti jsou v současné vile Klára někde až po devíti osobách na pokoji, tady budou mít dvoulůžkové, maximálně třílůžkové pokoje. Výběrové řízení na zhotovitele už bylo vyhlášeno a projekt za více než 11 milionů korun bude hotový do konce letošního roku,“ doplnil Roman Línek. Ten také městu poděkoval za založení nadačního fondu, který vznikl v polovině loňského roku.

Nadace se rozhodla věnovat prostředky na zakoupení rázové vlny pro rehabilitační oddělení. „Přístroj byl vysoutěžen podle pravidel právě v uplynulých dnech a v nejbližší době bude do nemocnice dodán,“ informoval při této příležitosti generální ředitel Tomáš Gottvald. „Na městě máme připravený i příspěvek na letošní rok v hodnotě 250 tisíc korun, celkově bude ve fondu k dispozici s dary sponzorů pro tento rok přibližně 1,5 milionu korun,“ řekl starosta města Radomil Kašpar.

Další evropské prostředky, a to zejména na následnou péči, budou v kraji k dispozici až v letech 2017 a 2018. Zástupci kraje nyní vidí hlavní úkol ve stabilizaci zdravotnického personálu, a to napříč všemi nemocnicemi. Například budoucí sestřičky bude v závěrečných ročnících společně s nemocnicemi oslovovat přímo ve všech odborných školách v Pardubickém kraji.

Oddělení komunikace a vnějších vztahů Pardubického kraje