Litomyšlská nemocnice úspěšně prošla akreditací. Získala ji na další tři roky

3. října 2023
Zdravotnickými i nezdravotnickým provozy Litomyšlské nemocnice procházeli ve dnech 14. a 15. září auditoři Spojené akreditační komise, aby zhodnotili, zda zařízení poskytuje kvalitní péči. A i v letošním roce nemocnice akreditaci úspěšně obhájila.

V intervalu tří let hodnotí komisaři Spojené akreditační komise (SAK) zdravotnická zařízení s cílem zkontrolovat, zda splňují akreditační standardy, předpisy a poskytují kvalitní a bezpečnou péči. V letošním roce touto reakreditací znovu úspěšně prošla Litomyšlská nemocnice.

Průběžná příprava

Akreditační šetření proběhlo velmi dobře. Jak lékařský, tak nelékařský personál projevil vysoký stupeň odbornosti a profesionality, za což jim patří velké poděkování, stejně tak patří kolegyním, které pečlivě připravovaly všechny potřebné podklady. Jak je vidět, tato příprava se jednoznačně odrazila ve výsledku,“ podotkl náměstek léčebné péče Litomyšlské nemocnice Vít Heblt a pokračoval: „Ze strany komise zazněla především pochvalná slova. Na drobných nedostatcích, které se objevily, jsme se snažili zapracovat už při návštěvě akreditační komise a již nyní víme, jak s nimi budeme dále pracovat.“

Na šetření jsme se připravovali průběžně po celé tři roky. Přestože nás v této době překvapila covidová pandemie a čas na přípravu tak byl trochu zkrácený, dokázali jsme se s tím vypořádat. Myslím, že procesy a standardy jsou v našem zařízení dobře nastaveny a zakořeněny,“ doplnila náměstkyně ošetřovatelské péče Litomyšlské nemocnice Marketa Nemšovská. „Přestože obecně jsou zdravotníci i lidé ve zdravotnictví přivyklí pracovat v zakotveném systému standardů a předpisů, pravidelné akreditační šetření vnímám jako žádoucí, protože je pro nás dobrou zpětnou vazbou a cizí oči netrpí provozní slepotou. V únoru roku 2024 vyjde čtvrté vydání aktualizovaných akreditačních standardů SAK o.p.s., což pro nás bude znamenat práci na aplikaci nových a doplněných standardů do praxe, abychom byli úspěšní i v roce 2026, “ doplnila náměstkyně.

V Litomyšlské nemocnici počtvrté

První šetření akreditační komise se v Litomyšlské nemocnici v dubnu 2014, následně pak v letech 2017, 2020 a letos v září. Auditoři z řad lékařů, nelékařských zdravotnických pracovníků a administrátorů ve zdravotnictví posuzují nemocnici tzv. metodou stopař, kdy je sledována „stopa“ pacienta a péče i služby jemu poskytnuté.

Platně osvědčení o úspěšné akreditaci SAK mají v současné době všechna zařízení Nemocnice Pardubického kraje. „Děkujeme všem zaměstnancům, kteří se na úspěšně reakreditaci podíleli, a Litomyšlské nemocnici blahopřeji k jejímu získání. Je to doklad o tom, že nemocnice funguje dobře a věřím, že v nastaveném trendu bude pokračovat i nadále,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.