Lékárna, kde to voní. Školáci a předškoláci malovali k 15. narozeninám tematické obrázky

Lékárna, kde to voní. Školáci a předškoláci malovali k 15. narozeninám tematické obrázky
14. prosince 2022
Lékárna, kde to voní. Takový byl název výtvarné soutěže, kterou si v rámci oslav 15. narozenin přichystala pro předškolní děti a žáky 1. a 2. stupně základních škol litomyšlská nemocniční lékárna.

Porota měla z čeho vybírat

„Velmi nás potěšil zájem o tuto výtvarnou soutěž. Vznikly opravdu hezké obrázky a projekty. Porota měla skutečně z čeho vybírat. Moc děkujeme všem, kteří se do této akce zapojili,“ uvedla Vlasta Spurná, vedoucí Ústavní lékárny.

Celkem porota posuzovala ke stovce výtvarných děl. U předškolních dětí ocenila třídu Sluníček, Myšek a Berušek z litomyšlské Mateřské školy Sedmikráska.

Mezi žáky 1. a 2. stupně základních škol získala nejvíce sympatií Fany Bělohlávková z 2. Základní školy Litomyšl U Školek. Na druhé pozici se umístila Deniska Čtvrtečková, třetí skončila Jasmínka Kančiová.

Speciální ceny za mimořádné zpracování výtvarného díla si vysloužili Bruno a Ema Hájkovi, Maruška Kutlvašrová z Chocně a také 2. oddělení školní družiny 2. Základní školy Litomyšl U Školek.

Exkurze do zákulisí lékárny

Mladí výtvarníci měli možnost prohlédnout si zákulisí nemocniční lékárny v Litomyšli. „Byla to pro nás velmi zajímavá exkurze,“ shodli se mladí návštěvníci.

Litomyšlská nemocniční lékárna se nachází u vstupu do areálu Litomyšlské nemocnice. Svůj provoz v nově postavené budově zahájila 29. října roku 2007.

Ústavní lékárna je lékárnou s odbornými pracovišti. Jejím hlavním úkolem je poskytnout specializované lékárenské služby pro odborná oddělení nemocnice, ale také pro jiná zdravotnická zařízení, nezdravotnické organizace a pro veřejnost.

Nemocniční a veřejná část

Lékárna se dělí na nemocniční a veřejnou část. Ta nemocniční vybavuje lůžková oddělení hromadně nebo individuálně vyráběnými léčivy. „Ve veřejné části kromě léčiv vydávaných na lékařský předpis a zdravotnických pomůcek na poukaz vedeme běžný sortiment doplňků stravy, homeopatika, čaje, léčebnou kosmetiku, základní veterinaria či zdravotní obuv. Odebíráme nepoužitelná nebo prošlá léčiva od obyvatel a zprostředkováváme domácí rozvoz pro pacienty na sondové nebo sippingové výživě,“ upřesnila vedoucí Ústavní lékárny, kde vám mimo jiné na požádání bezplatně změří krevní tlak.

Dalším benefitem je možnost individuální přípravy léčiv přímo na míru pacientovi. „Tímto způsobem jsme schopni nachystat například oční a nosní kapky, masti, krémy, roztoky, čípky, kloktadla či zásypy,“ podotkla Vlasta Spurná. „Řadu léčiv a dalšího sortimentu, pokud momentálně nejsou k dispozici, dokážeme obstarat poměrně rychle, v mnoha případech ještě tentýž den nebo do druhého dne,“ doplnila vedoucí Ústavní lékárny. Ta má pro veřejnost otevřeno každý všední den od 7.00 do 16.30 hodin a o všech nedělích a vybraných svátcích od 8.00 do 13.00 hodin.

Další aktuality

Pardubická nemocnice otevírá nový pavilon urgentního příjmu a chirurgických oborů

1. března 2024

Špičkové technologické vybavení, moderní prostředí a velký skok v kvalitě poskytované péče nejen pro krajské město, ale pro celý region. Necelé tři roky po podpisu smlouvy se v Pardubické nemocnici slavnostně otevřel nový pavilon urgentního příjmu a chirurgických oborů. Osmipodlažní budova s heliportem na střeše se stala dominantou nejen areálu Pardubického nemocnice.

Chirurgický robot je technika světové úrovně, říká přednosta Lukáš Sákra.

26. února 2024

„Pardubické nemocnici to přináší tu nejmodernější medicínu, která v současné době na světe je,“ říká o novém chirurgickém robotovi da Vinci Xi přednosta Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice Lukáš Sákra. Supermoderním robotickým systémem je vybavený jeden z jedenácti operačních sálů nového pavilonu urgentního příjmu a chirurgických oborů. Robotická chirurgie je v Nemocnici Pardubického kraje naprostou novinkou, a i zkušení chirurgové se s ní musí několik měsíců učit pracovat. Technologie byla původně vyvinutá mimo jiné i pro vesmírné lety, říká v rozhovoru přednosta Lukáš Sákra.