Laboratorní kapacity Nemocnice Pardubického kraje jedou na plný plyn, Svitavy začnou s PCR odběry

26. listopadu 2021
Odběrová místa Nemocnice Pardubického kraje denně odbaví na dvě tisícovky zájemců. Jejich vzorky putují do tří laboratoří – v Pardubické, Litomyšlské a Orlickoústecké nemocnici. Kapacita laboratoří se bude s chystaným navýšením pohybovat okolo 2500 vzorků denně. Valná většina testů je přitom vyhodnocena dříve než do 24 hodin, tedy o polovinu dřív, než vyžaduje ministerstvo. Od pondělí 29. listopadu také vznikne nové PCR odběrové místo, a to ve Svitavské nemocnici.

Odběrová místa, pět nemocnic a výjezdový tým, to všechno jsou zdroje, odkud putují do tří našich laboratoří vzorky k vyšetření PCR metodou. Do orlickoústecké i pardubické laboratoře dorazily tento týden také dva zapůjčené přístroje, které se využívají k automatizaci vyhodnocování vzorků, tzv. cyklery.  Po jejich zapojení a vyzkoušení se bude kapacita laboratoří pohybovat okolo dvou a půl tisíce vzorků denně. „V Pardubicích je současná maximální kapacita 1200–1300 vzorků na PCR, jakmile uvedeme do provozu nový stroj, zvedne se přibližně na 1400–1500 vzorků,“ říká Eva Zálabská, primářka oddělení klinické mikrobiologie v Pardubické nemocnici.

Druhý takový přístroj si vypůjčila laboratoř v Ústí nad Orlicí. „Do ostrého provozu bychom jej měli uvést příští týden, naše kapacita se tak zvedne o dalších 200 vzorků,“ vypočítává Jiřina Jirešová, primářka oddělení lékařské mikrobiologie Orlickoústecké nemocnice a dodává, že tímto krokem laboratoře znovu reagují na neustále se zvyšující poptávku.

Zbývající kapacitu přibližně 500 vzorků denně pak zpracovává laboratoř oddělení infekční diagnostiky v Litomyšlské nemocnici.

Termíny přibývají průběžně, PCR odběrové místo bude i ve Svitavách

Nemocnice Pardubického kraje přidává nové a nové termíny průběžně už od začátku listopadu. „Kapacita odběrových míst se od začátku listopadu zvyšuje každý týden. Kdykoliv se ale nová místa objeví, jsou okamžitě obsazena zájemci z řad veřejnosti. Do nekonečna navyšovat bohužel nelze. Nemocnice se plní a dál budou, protože podíl pozitivity vyšetřených vzorků je vysoký, takže se to dá předpokládat. Laboratoře začaly fungovat ve dvousměnném režimu, pořídily nové přístroje, personál je však pořád stejně početný a úkoly mu přibývají,“ vysvětluje Lucie Bareková, ústavní epidemioložka Nemocnice Pardubického kraje, a doplňuje, že navzdory tomu se na odběrových místech v Pardubicích a v Litomyšli tento týden opět protáhly provozní doby.

Ostatní odběrová místa získala kapacitu úpravou poměrů mezi AG a PCR testy. „Další volná místa získáme od příštího týdne také ve Svitavách, kde v rámci tamějšího nemocničního odběrového místa začneme odebírat vzorky pro PCR vyšetření, laboratorně je v příštím zpracují laboratoře v Pardubicích a v Ústí nad Orlicí, od následujícího týdne předpokládáme zpracování výhradně v Ústí nad Orlicí,“ uzavírá Lucie Bareková.

Svitavské PCR odběrové místo začne fungovat od pondělí 29. listopadu, v systému Reservatic už jsou uvolněny termíny pro přihlašování