Kraj plánuje rozvíjet Svitavskou nemocnici, vyslechl předseda Poslanecké sněmovny

8. června 2016
Svitavskou nemocnici ve středu 8. června 2016 navštívil předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček.

O další rozvoj akutní lůžkové péče v Pardubickém kraji se dnes ve Svitavské nemocnici zajímal předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček. Doprovázel jej hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

„Za vlastníka bych vám všem chtěl vyslat jednoznačný signál, že Pardubický kraj má zájem i nadále rozvíjet Svitavskou nemocnici,“ uvedl hejtman na setkání s ředitelem a vedoucími zaměstnanci této nemocnice, která poskytuje zdravotnické služby pro spádovou oblast se 100 tisíci obyvateli. Ředitel nemocnice Pavel Kunčák připomněl její vývoj v posledních dvaceti letech a zmínil nejvýznamnější investice - od výstavby nové budovy akutní medicíny, přes stravovací provoz, zateplování budov některých pavilonů a vybudování parkovišť až po rekonstrukci a přístavbu v současnosti nejmodernějšího pavilonu psychiatrie v roce 2015. K dalším důležitým investicím patří současná obnova přístrojového vybavení operačních sálů a intenzivní péče za 22 milionů z evropských fondů.

Do zateplovacích projektů a do psychiatrické nemocnice kraj investoval téměř 150 milionů korun. „V posledních letech jsme využili peníze z evropských fondů a většinu budov jsme zateplili, protože energetické úspory jsou součástí naší strategie. Na příkladu svitavské polikliniky, jejíž vnitřní prostory se začínají nyní opravovat, je jasné, že nám nejde jen o „vnější“ efekt budov s moderní vizáží, ale modernizujeme i vnitřní prostředí, které dosud připomínalo dobu 70. let,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Současně se hejtman i generální ředitel Tomáš Gottvald obrátili na předsedu poslanecké sněmovny Jana Hamáčka s podnětem, aby ministerstvo zdravotnictví navázalo na úspěšný dotační program, který přinesl kraji 70 milionů korun na rozvoj nemovitostí ve zdravotnictví.

„Tento program jsme využili do poslední koruny a v současné době končí,“ připomněl Martin Netolický a dodal: „Na ministerstvu zdravotnictví nyní připravují novou formu tohoto programu a my se snažíme upozornit na to, aby se pamatovalo nejen na fakultní nemocnice a další státní zdravotnická zařízení, ale i na krajské nemocnice.“

Ředitel Pavel Kunčák představil také zcela novou studii rozvoje Svitavské nemocnice, která odpovídá na otázku možnosti jejího stavebního rozvoje ve stávající lokalitě a za plného provozu. Ve studii se počítá například s přístavbou centrálního příjmu a postupnou rekonstrukcí lůžkových oddělení.