Kongres České společnosti pro léčbu rány přilákal stovky odborníků různých oborů

19. února 2018
Již pošestnácté se konal celostátní kongres České společnosti pro léčbu rány, který spolupořádalo Geriatrické centrum Pardubické nemocnice.

Za velkého zájmu odborníků se již pošestnácté uskutečnil celostátní kongres České společnosti pro léčbu rány s mezinárodní účastí. Konal se v prostorách kongresového centra Univerzity Pardubice a byl zaměřen na mezioborovou spolupráci při léčbě ran a kožních defektů.

„Hodnocení kongresu je jednoznačně pozitivní. Potvrdila se snaha o sdílení poznatků a potřeba mezioborové spolupráce, což bylo zmiňováno jak v přednáškách lékařů, tak dalších nelékařských zdravotnických pracovníků,“ řekl předseda České společnosti pro léčbu rány a primář Geriatrického centra Pardubické nemocnice Ivo Bureš a dodal: „Dovolím si využít název přednášky jedné z kolegyň pracujících s geriatrickými pacienty, která svůj příspěvek nazvala ´Mente at corde´, tedy Rozumem a srdcem. To je jediná cesta, jak kvalitně pečovat o pacienty nejen s nehojící se ránou. Rozumně využívat nejnovější poznatky a správné postupy a srdcem vnímat potřeby pacientů a kvalitu jejich života.“

16. celostátní kongres České společnosti pro léčbu rány se konal ve dnech 25. a 26. ledna 2018. Jeho spolupořadateli byly Pardubická nemocnice a Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Akce se uskutečnila pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a rektora Univerzity Pardubice Miroslava Ludwiga.

V kongresovém centru se v průběhu dvou dnů sešlo více než 1100 účastníků. V programu zaznělo celkem 69 přednášek, uskutečnilo se 19 workshopů a součástí byla rovněž posterová sekce. „Jedná se doposud o největší a nejvýznamnější setkání odborníků pečujících o pacienty s ránou v České republice,“ poznamenal primář Bureš. V bohatém odborném programu se hovořilo o nejnovějších poznatcích v péči o pacienty s nehojící se ránou různé etiologie, ale řešila se třeba i problematika úhrady prostředků pro fázové hojení ran.

„Přednáškový program byl zahájen informacemi o mezinárodní spolupráci s Evropskou společností pro léčbu ran a Evropským poradním panelem pro otázky dekubitů. Právě zahraniční spolupráce přispívá k přenosu odborných poznatků do klinické praxe.

Speciální pozornost byla věnována problematice podtlakové terapie, péče o pacienty se syndromem diabetické nohy a dekubitálním lézím. Prezentován byl také jeden z nových doporučených postupů s názvem Použití kyslíku v léčbě ran,“ uvedl primář Bureš a dodal: „Jako velmi pozitivní hodnotím, že je stále více diskutována problematika nutnosti standardizace postupů péče o rány, algoritmizace procesů péče a vymezení kompetencí v multioborovém týmu, včetně účelného využívání nových materiálů a prostředků k hojení, což zdůrazňovali také zahraniční přednášející.“

Letošního kongresu se kromě českých a slovenských zdravotníků zúčastnili i odborníci z Francie a Španělska. Audrey Michot z Institutu Bergonié z francouzského Bordeaux hovořila o využívání mobilní podtlakové terapie. Její krajan Denis Barritault z Univerzity Paříž prezentoval zkušenosti s hojením ran s využitím Mimetik heparansulfátu (RGTA). Výsledky evropské randomizované studie zaměřené na péči o osoby se syndromem diabetické nohy představil José Luis Lázaro-Martínez z Univerzitní podiatrické kliniky ve španělském Madridu.

Dušan Korel