Když děti učí děti, jak si správně mýt ruce

Když děti učí děti, jak si správně mýt ruce
19. května 2023
Správná technika mytí rukou a jejich dezinfekce dokážou zachránit život. Navzdory zkušenostem z covidu stále existují lidé, kteří chybují. A právě toho si všimli (třeba i u svých spolužáků) dnes již žáci 7. ročníku Základní školy a Mateřské školy J. A. Komenského z Brandýsa nad Orlicí Václav Kudrna a František Cabalka a rozhodli se přijít s neotřelým nápadem. Před časem jej představili v Orlickoústecké nemocnici, kde vznikla prvotní inspirace.

Projekt, jehož název zní Čisté ruce, je určený dětem ze základních a mateřských škol, a jeho cílem je připomenout důležitost dostatečného a správného mytí i dezinfekce rukou. Orlickoústecká nemocnice bude s jeho autory dále spolupracovat a chystá se jejich nápad využívat u pacientů tamějšího dětského oddělení.

Projekt, který příjemně překvapil 

„Tento projekt mě osobně velmi zaujal precizností zpracování. Přišlo mi, že pro 12leté chlapce může být toto téma dost složité. Byla jsem ale příjemně překvapena, do jaké hloubky šli a jak skvěle si s ním poradili. Ocenila jsem i jejich způsob prezentace,“ poznamenala náměstkyně ošetřovatelské péče Orlickoústecké nemocnice Hana Maršíková

„Moc děkujeme Orlickoústecké nemocnici za inspiraci, podporu i příležitost prezentovat zde náš projekt. Z pozvání jsme měli obrovskou radost. Zároveň jsme velice vděční za možnost představit naši téměř roční práci odborné veřejnosti,“ vyjádřila se pedagožka Dita Dvořáková, jedna z vedoucích projektu Čisté ruce, který uspěl v kategorii Junior v krajském kole Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji. Zde vyhrál cenu nejvyšší, tedy možnost zúčastnit se zahraniční studijní cesty do Francie.

Nápad vznikl v době pandemie covidu

„Námět na tento projekt vznikl v době pandemie covidu, kdy se kladl velký důraz na hygienu obecně a speciálně na mytí rukou. My jsme ale vypozorovali, že spolužáci si ruce správně nemyjí a řekli jsme si, že by bylo potřeba s tím něco udělat,“ objasnili důvod vzniku projektu Čisté ruce jeho autoři Václav Kudrna a František Cabalka.

V průběhu našeho výzkumu jsme zjistili, že existuje pouze jeden zavedený způsob kontroly správného mytí rukou, a tím je UV lampa se speciální dezinfekcí. S touto metodou jsme měli možnost se seznámit právě díky Orlickoústecké nemocnici. Pořizovací cena UV lampy je ale příliš vysoká, proto pro náš výzkum nepřicházela v úvahu. Z tohoto důvodu jsme se snažili vymyslet variantu, kterou by si každý mohl vyzkoušet sám doma,“ pokračovali autoři projektu.

„Zkusili jsme mnoho kombinací, například mýdlo s barvou, samotnou barvu i obarvenou pleťovou masku. Ta se nám osvědčila nejvíc. Měla příjemnou konzistenci a po pokusu se dobře smývala z rukou. Navíc dokázala spolehlivě odhalit chyby a nedostatky spojené se špatnými návyky při mytí rukou. Právě obarvená pleťová maska se pro náš výzkum stala spolehlivou a zároveň cenově dostupnou variantou ověření správného postupu mytí rukou,“ vysvětlili Václav Kudrna a František Cabalka.

Písnička o mikrobech a vlastnoručně vyrobené mýdlo

S touto metodou se chlapci vydali do mateřských a základních škol, aby se správnými pravidly hygieny rukou seznámili co nejvíce dětí. „Obrázkový návod vydaný ministerstvem zdravotnictví jsme se rozhodli překreslit. Pro malé děti jsme vymysleli také básničku, aby si postup mytí rukou lépe zapamatovaly,“ podotkli autoři projektu.

Jako bonus přibyla písnička o mikrobech. „Pro každé dítě jsme připravili vlastnoručně vyrobené mýdlo, se kterým si bude moct i doma vyzkoušet techniku správného mytí rukou,“ prohlásili Václav Kudrna a František Cabalka.

Z původního nápadu tak vznikl zajímavý výukový program. „Těší nás, že má ve školkách a školách velký úspěch. Rádi bychom v těchto aktivitách pokračovali,“ dodala vedoucí projektu Dita Dvořáková. 

„Jsem ráda, že prostředí Orlickoústecké nemocnice dokáže inspirovat k vzniku takových zajímavých projektů, jako jsou Čisté ruce. Chlapcům jsem nabídla možnost vytvořit informační leták o správném mytí rukou pro pacienty, kteří jsou hospitalizovaní na našem dětském oddělení,“ doplnila náměstkyně ošetřovatelské péče Orlickoústecké nemocnice Hana Maršíková. 

Jak postupovat správně? 

Podle Světové zdravotnické organizace se až 80 procent infekcí šíří nečistýma rukama. I banální úkon, jako je mytí rukou, tak může zachránit člověku život a je jedním z nákladově nejefektivnějších opatření v kontrole infekcí.

„Mytí i dezinfekce rukou zaberou jen pár vteřin, ale dokážou nás ochránit před řadou infekčních chorob,“ uvedla ústavní epidemioložka Nemocnice Pardubického kraje Lucie Bareková. „I při hygieně rukou je potřeba postupovat správně a mít zažitou správnou techniku,“ zdůraznila.

Mýdlo či dezinfekci je třeba nanést po celém povrchu rukou, ne pouze po dlaních. Zapomínat bychom neměli ani na konečky prstů.

Další aktuality

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.