Kapka naděje nadělila novorozeneckému oddělení monitory životních funkcí

16. prosince 2022
Tematicky v předvánoční atmosféře přijel do Pardubické nemocnice Nadační fond Kapka naděje oficiálně předat monitory životních funkcí a EKG přístroj. Ty pomohou na zdejším dětském a novorozeneckém oddělení opět vylepšit a zefektivnit péči o malé pacienty.

Tlak, teplota, dýchání nebo puls… Sledování a monitorování životních funkcí je jednou z těch nejdůležitějších složek péče o pacienta. Zvláště pak v případě, když se jedná o nedonošeného novorozence. Nejspolehlivější cestou, jak funkce sledovat, jsou k tomu určené speciální monitory. Celkem šest monitorů životních funkcí s možností napojení na centrální monitorovací stanici získalo novorozenecké oddělení Pardubické nemocnice od Nadačního fondu Kapka naděje. Dva z nich získalo oddělení od Kapky naděje v loňském roce, čtyři další v tom letošním. Kromě monitorů oddělení obdrželo také EKG přístroj, který poslouží v kardiologické poradně. Hodnota všech darů činila více než milion korun.

Důležitý pomocník

Jak monitory životních funkcí, tak EKG jsou pro nás nesmírně důležité přístroje. Díky daru od Kapky naděje již máme monitorována všechna lůžka na jednotce intermediární péče pro nedonošené novorozence. Další monitor pak slouží na pokoji pro maminky, které mohou být se svým nedonošeným miminkem v nepřetržitém kontaktu právě i díky monitoraci. Spolupráce s Kapkou naději si proto velmi vážíme a děkujeme za ni,“ říká primář dětského a novorozeneckého oddělení Pardubické nemocnice Marian Šenkeřík.

Pro zdravotnický personál jsou monitory velkým pomocníkem. Nejen, že hlídají hodnoty vitálních funkcí miminek a v případě odchylky okamžitě upozorní, ale máme možnost je také vyhodnocovat zpětně,“ podotýká vrchní sestra dětského a novorozeneckého oddělení Světlana Pohlová.

Monitory životních funkcí a EKG však nebyly prvním darem dětskému a novorozeneckému oddělení Pardubické nemocnice od Nadačního fondu Kapka naděje. Ten s Nemocnicí Pardubického kraje spolupracuje již řadu let. V posledních letech získalo dětské oddělení Pardubické nemocnice například hračky pro hospitalizované děti nebo fototerapeutické lampy k léčbě novorozenecké žloutenky. Kapka naděje letos pomohla také dětskému a novorozeneckému oddělení Svitavské nemocnice pořízením kojicích křesel.