Jehlička jen trošku píchne, malovaly děti. Nejlepší byly oceněny v Tipsport aréně

2. ledna 2018
Autoři nejlepších obrázků z výtvarné soutěže Děti malují dětem si na konci prosince slavnostně převzali ocenění při Vánočním hokejovém dni.

Mezi svátky si převzali své ceny výherci 15 kategorií, které byly vyhlášeny v rámci výtvarné soutěže Děti malují dětem. Ta měla za úkol dotvořit průvodce pobytem v nemocnici pro děti od jejich vrstevníků. Slavnostní ceremoniál proběhl 29. 12. 2017 v rámci Vánočního dne hokejového klubu HC Dynamo, který byl jedním z partnerů soutěže. Výhry dětem předávali zástupci Nemocnice Pardubického kraje a Východočeské galerie v Pardubicích. Děti si tak v rámci dne otevřených dveří v Tipsport aréně mohly kromě své „chvilky slávy“ užít i zábavného programu, jenž pro veřejnost připravili pardubičtí hokejisté.

Soutěž pořádaly Nemocnice Pardubického kraje a Východočeská galerie v Pardubicích: „Výtvarná soutěž Děti malují dětem nebyla první ani poslední společnou aktivitou našich nemocnic a Východočeské galerie. Spolupráce například formou výtvarných dílen bude pokračovat i nadále a budeme se snažit zpříjemnit prostředí nemocnic všem pacientům,“ uvedl 1. náměstek hejtmana pro kulturu Roman Línek.

V první polovině prosince byla při přestávce hokejového zápasu HC Dynama vyhlášena první tři místa za nejlepší obrázky v rámci celé soutěže. „Dnes jsme vyhlašovali výherce všech 15 kategorií, pro které byly připraveny věcné ceny ve formě společenských her, školních potřeb, vstupenek na zápasy a upomínkových předmětů od partnerů soutěže. S koncem roku jsme tak završili celou soutěž, ale naše práce s informační brožurou pro děti v nemocnicích, ve které se objeví právě obrázky výherců, zdaleka nekončí,“ dodala manažerka kvality Nemocnice Pardubického kraje Markéta Nemšovská.

Projekt Děti malují dětem je součástí koncepce Pardubického kraje a společnosti Nemocnice Pardubického kraje, a.s., jejíž cílem je zlepšovat prostředí nemocnic, mít spokojené pacienty a zaměstnance a odstraňovat fyzické, mezilidské, komunikační i věcné bariéry. „Vytvoření naučné brožury, která bude graficky i textově přizpůsobena dětem tak, aby lépe pochopily svoji léčbu a průběh vyšetření, bude přínosným nástrojem pro lepší komunikaci lékařů s malými pacienty,“ doplnil radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.

Odborným garantem soutěže a zároveň jedním z porotců byl i ilustrátor Petr Korunka, který nad rámec soutěžních kategorií udělil i tři zvláštní ceny za mimořádné výtvarné zpracování obrázků. Ty putovaly ke třem slečnám ve věku 11 a 12 let – Lee Malíkové, Nele Zemánkové a Sáře Bohunické, které si odnesly pohádkové knížky. „Osobně mne úroveň imaginace a výtvarný projev dětí velmi příjemně překvapily. Nebylo lehké vybrat toho nejlepšího, neboť v každé kategorii jsme měli více horkých kandidátů. Díky dobré organizaci bylo v soutěži mnoho skvělých prací. Kdybych nosil klobouk, velmi rád jej smeknu před všemi, kteří se na soutěži Děti malují dětem podíleli,“ dodal Korunka.

Nikola Drábková, Petr Černík, Magdalena Wagenknechtová, Viktorie Wilczek, Nikola Chládková, Tereza Vodičková, Eliška Kubešová, Michaela Chvojková, Anežka Hermannová, Arleta Cozlová, Tereza Sinkulová, Matěj Podhradský, Tereza Čermáková, Tereza Dostálková. Matyáš Koblížek

Přehled výherců jednotlivých soutěžních kategorií:

• 1. Když mě fotí na rentgenu – Tereza Sinkulová, 11 let, ZUŠ Březnice
  • 2. Když jedu tunelem a celého mě snímkují – Magdalena Wagenknechtová, 10 let, Ústí nad Orlicí
  • 3. Když mi měří tlak na ruce – Arleta Cozlová, 10 let, ZUŠ Karla Malicha Holice
  • 4. Když mě operují – Viktorie Wilczek, 8 let, ZŠ – Rychnov Nad Kněžnou
  • 5. Když mě uspali k operaci a co se mě zdálo – Nikola Chládková, 10 let, ZUŠ J. Pravečka
  • 6. Když mě poslouchali fonendoskopem – Tereza Vodičková, 12 let, ZUŠ J. Pravečka
  • 7. Když mi svítilo světlo do pusy a do nosu – Matěj Podhradský, ZŠ Bedřicha Smetany
  • 8. Když mi dávali kapačku do žíly – Matyáš Koblížek, 11 let, ZŠ Polabiny 3
  • 9. Když mě vyšetřovali bolavé ouško – Tereza Čermáková, 9 let, ZUŠ Karla Malicha Holice
  • 10. Když musím nadechovat páru z přístroje – Tereza Dostálková, 12 let, ZUŠ J. Pravečka
  • 11. Když mi berou krev ze žíly – Nikola Drábková,
  • 12 let, ZUŠ J. Pravečka 12. Když mě píchají jehličkou do prstu – Michaela Chvojková, 10 let, ZŠ Polabiny 3
  • 13. Když mi vyšetřují srdíčko – Eliška Kubešová, 12 let, ZUŠ J. Pravečka
  • 14. Jaký byl můj den v nemocnici – Anežka Hermannová, 10 let, ZŠ Polabiny 3
  • 15. Co pro mě znamená být zdravý – Petr Černík, 7 let, ZŠ Spořilov

Pořadatelé soutěže Nemocnice Pardubického kraje a Východočeská galerie v Pardubicích děkují sponzorům, kteří věnovali věcné ceny pro děti: Stavební společnost A.B.V., Kovo Krab, výroba zahradního nábytku, BK JIP Pardubice, ISOTEP, HC Dynamo Pardubice a FK Pardubice.