Jedna z dominant Pardubické nemocnice jde k zemi. Bourá se starý komín

12. července 2021
Sraz nebo kafe u komínu si už v Pardubické nemocnici nedáte. V úterý 13. července rozebere stavební bagr i zbývající část původně 38metrové stavby dokončené v rámci přestavby nemocnice ve 30. letech minulého století. Kdysi elegantní technické řešení na ohřev užitkové vody se během desetiletí stalo důležitým orientačním bodem, jehož podoba se měnila v závislosti na panujícím ročním období. Teď půjde k zemi. Na jejím místě vyroste nový pavilon urgentní péče.

Změn, které teď probíhají v areálu Pardubické nemocnice, je mnoho. Se stavbou nového centrálního urgentního příjmu se změnil systém dopravy, zabírají se další části stavební plochy a postupně také mizí i některé objekty, které byly s Pardubickou nemocnicí spjaty po řadu let. Na začátku července začala demolice budovy číslo 15, která sloužila jako jídelna pro zaměstnance, občerstvení, recepce a zázemí pro pokladnu a podatelnu. Dalším objektem, který centrálnímu příjmu nyní ustupuje, je starý komín.

Potkali se u komína

Ten byl postaven na přelomu 20. a 30. let minulého století v době, kdy nemocnice procházela zásadním stavebním rozvojem, jako součást technického řešení rozvodů tepla a teplé vody. Původně patřil k dnes již neexistující budově spalovny a kotelny, která stála do počátku 90. let právě na místě již zdemolované budovy číslo 15. Celý systém byl promyšlený do nejmenšího detailu. Žádné teplo nesmělo přijít nazmar, a tak vznikl okolo komínu ještě železobetonový vodojem. Přivedená voda se spalinami stoupajícími komínem ohřívala v mezikruží, a zbytkové teplo ze spalovny tak našlo v nemocničním areálu další uplatnění. V prstenci ohřátá voda se využívala jako teplá užitková.

Původně komín dosahoval výšky téměř čtyř desítek metrů, z důvodu nevyhovujícího stavu však byla v 90. letech minulého století ubourána jeho vrchní část, a celková výška se zkrátila přibližně na polovinu. Poté, co pozbyl svou základní funkci, bylo na vrchu komína umístěno telekomunikační zařízení odstraněné v roce 2017.

Fotogenický komín, který v mezičase porostla hustá vegetace, tedy již řadu let slouží spíše jako orientační bod. V úterý 13. července se do něj zakousnou hydraulické nůžky stavebního bagru, jenž jej postupně rozebere a uvolní místo pro centrální urgentní příjem. Ten má stát koncem roku 2023.

Více informací k historii stavby naleznete ZDE.
Fotografie jsou ke stažení ZDE.