Interna Pardubické nemocnice má nové centrum vysoce specializované péče

Foto: Interna - centrum vysoce specializované péče
23. února 2023
Mezi časté příčiny úmrtí v České republice patří i onemocnění trávicího traktu. Jedním z důležitých kroků, jak mu předcházet, je včasná diagnostika a léčba. Tou se zabývá i digestivní endoskopie, která prostřednictvím speciálních optických přístrojů (tzv. endoskopů) zkoumá vnitřní orgány a dutiny v těle. Na tuto metodu se mimo jiné zaměřuje interní oddělení Pardubické nemocnice, které dlouhodobě usiluje o její rozvoj a nyní sklízí plody své práce. Nově mu totiž byl udělen statut centra vysoce specializované péče pro digestivní endoskopii.

Jediné centrum svého druhu v kraji

„Jde o nejvyšší možné ocenění kvality péče, které lze v tomto oboru v České republice získat. Jsme moc rádi, že se nám to podařilo. Celá certifikace trvala zhruba tři roky a rozhodně nešlo o nic jednoduchého. Svědčí o tom i fakt, že z původně plánovaného maximálního počtu 34 center v České republice získalo statut centra vysoce specializované péče pro digestivní endoskopii jen 16 pracovišť, uvedl Petr Vyhnálek, primář interního oddělení Pardubické nemocnice, pod které nové centrum spadá.

„Kromě spektra, množství a kvality výkonů bylo hodnoceno i vzdělávání personálu, a to nejen lékařů, ale také sester. Těší nás, že všechna kritéria jsme splnili již v prvním kole a jsme jediným centrem tohoto typu v Pardubickém kraji, sdělil Petr Vyhnálek.

Záruka kvalitní péče

„Pro pacienta je tento statut zárukou kvalitní péče. Získaná akreditace platná do 31. prosince roku 2027 nám umožní provádět vysoce specializované a po stránce odborné, personální, materiální i finanční náročné výkony, které jsou propláceny zdravotními pojišťovnami, upřesnil primář interního oddělení Pardubické nemocnice a dodal, že mezi tyto vysoce specializované výkony patří například endosonografie na žlučových cestách a slinivce. „Zde odhalujeme ložiska a nádory, které jsou menší než 10 milimetrů a které nejsou jinými metodami zobrazitelné, podotkl Petr Vyhnálek.

„Také máme možnost pod endosonografickou kontrolou provádět speciální drenáže žlučových cest, slinivky či gastroenteroanastomosy, což je překlenutí nádorem uzavřených částí trávicího traktu,“ sdělil primář pracoviště, které jako jedno z prvních provádí tzv. radiofrekvenční ablaci nádorů slinivky a žlučových cest, všechny endoskopické terapeutické zákroky na jícnu, žaludku, tlustém střevě, žlučových cestách a slinivce, zvláště pro onkologická onemocnění. „V naší laboratoři pro funkční onemocnění vyšetřujeme poruchy hybnosti jícnu, žaludku i v oblasti konečníku,“ doplnil Petr Vyhnálek.

„Toto nové centrum vysoce specializované péče je těsně navázané též na naše další centra – Centrum pro léčbu nespecifických střevních zánětů, Centrum pro kolorektální karcinom a Centrum pro primární biliární cholangoitidu,“ uzavřel primář interního oddělení Pardubické nemocnice.