Informační systémy nemocnice jsou opět funkční

17. července 2023
V důsledku výpadku elektrické energie, který dnes postihl region došlo v Nemocnici Pardubického kraje k technické závadě na IT systémech. Ty byly na několik minut vyřazeny z provozu. Pacientům se prodloužila čekací doba na vyšetření, provoz v nemocnicích se však nezastavil. Pardubická nemocnice požádala o pomoc hradeckou fakultní nemocnici, kam na necelé dvě hodiny odklonila vozidla zdravotnické záchranné služby.

Výpadek elektrické energie dnes způsobil technickou závadu na hardwaru diskového pole datového centra NPK, nejednalo se tedy o závadu na jednotlivých systémech. IT systémy NPK byly v důsledku této poruchy čtyři hodiny mimo provoz. Nefungovaly telefonní linky, klinický informační systém, lékárenské systémy ani webové stránky.

Zdravotníci museli po dobu výpadku používat alternativní řešení a například recepty vypisovat ručně. V Pardubické nemocnici byla situace složitější, na rozdíl od zbývajících nemocnic se zde podařilo obnovit přístup do vnitřní sítě až ve tři hodiny, o hodinu později zprovoznili nemocniční technici i ostatní systémy. Ty jsou sice momentálně již funkční, pořád ale ještě probíhá validace systémů, a tak se můžou objevovat krátkodobé lokální výpadky. Nemocnice se všem pacientům a klientům omlouvá za způsobené komplikace a čekání. Zaměstnancům pak děkuje za trpělivost a poskytnutou součinnost.