Dobrovolníci zpestřují program pacientům v nemocnicích

Dobrovolníci zpestřují program pacientům v nemocnicích
15. února 2018
Prostřednictvím dobrovolnických center se snaží Nemocnice Pardubického kraje nabídnout pacientům různé programy, jejichž cílem je všechny přítomné potěšit a příjemně strávit čas během své hospitalizace.

Některá onemocnění a zranění si vyžadují dlouhodobější pobyt pacientů v nemocnici. Snad každý, kdo pobýval několik dní či týdnů na lůžku může potvrdit, že postupem času je stále obtížnější vyplnit svůj čas nějakou činností či zábavou. Proto je každé rozptýlení a aktivita v nemocnici vždy vnímána pacienty pozitivně a povzbudí jejich ducha.

Koordinátory dobrovolnických center v jednotlivých nemocnicích jsou zaměstnanci, kteří věnují pacientům kromě své pracovní doby i část svého volného času. Vedoucí koordinátorka dobrovolnické služby v NPK Šárka Portyšová, která je vrchní sestrou Léčebny dlouhodobě nemocných v Chrudimské nemocnici, dodává, že nemocnice úzce spolupracují s místními dobrovolnickými organizacemi: „Naše dobrovolnická centra mají smlouvu s vysílající organizací, která se stará o školení dobrovolníků a související administrativu. V Pardubicích je touto vysílající organizací místní Dobrovolnické centrum, v Chrudimi a Litomyšli je to tamní Charita, ve Svitavách Dobrovolnické centrum „Krůček“ a Orlickoústecká nemocnice spolupracuje s organizací Světlo, z. s.“

Gabriela Medunová, manažerka ošetřovatelské péče v NPK a zároveň členka Pracovní skupiny pro dobrovolnictví ve zdravotnictví Ministerstva zdravotnictví ČR upřesňuje: „Sami se ale snažíme o nábor nových dobrovolníků, oslovujeme například střední školy a veřejnosti prezentujeme aktivity v našich nemocnicích při Dni dobrovolnictví. Ten probíhá vždy v červnu. Naše koordinátorky pak komunikují se všemi dobrovolníky, sledují jejich docházku a podílejí se na přípravě vystoupení pro pacienty.“ Dobrovolníkem může být kdokoliv, každý má co nabídnout.

Co je důležitým předpokladem pro to, stát se dobrovolníkem?

Především mít chuť! Dobrovolnictví znamená nezištně pomáhat druhým. Odměnou je dobrý pocit ze smysluplně stráveného času a získání obohacujících zkušeností. „Každý má co nabídnout, nemusí mít žádnou praxi nebo zvláštní schopnosti, neměl by se ale bát komunikovat,“ upřesňuje pro váhající dobrovolníky Šárka Portyšová.

Pro pacienty, zejména ty starší, je důležitý osobní kontakt. Proto si někteří dobrovolníci s pacienty třeba jen povídají, předčítají jim z knížek nebo hrají společenské hry. Někteří jsou i z řad duchovních a mohou tak být lidem oporou při nelehké životní situaci a trápení nebo vykonat bohoslužbu. Další pořádají skupinové aktivity, například formou výtvarných dílen, ze kterých si pacienti následně mohou své výrobky odnést domů na památku nebo je ponechat v nemocnici jako dekoraci. V rámci společenského odpoledne zase někteří dobrovolníci pomáhají pacientům s pohybovými aktivitami – ať už formou procházky nebo protahovacího cvičení.

Pacienti v nemocnicích se mohou těšit i ze psí návštěvy, ačkoliv je za běžných okolností vstup veškeré zvěři přísně zakázán. Při tzv. canisterapii přichází mezi pacienty proškolený terapeut se svým chlupatým parťákem a každý, kdo má zájem, může pejska pohladit a strávit s ním chvilku čas. Canisterapie je kromě duševního povzbuzení přínosná i například při rehabilitaci pacientů a pomáhá jim s rozvojem motoriky.

Dobrovolníci spolu se spolupracujícími mateřskými, základními i středními školami pořádají během roku pro pacienty také různá vystoupení. V zimním období kolem Mikuláše a před vánočními svátky přicházejí na vybraná oddělení zazpívat koledy, lidové písničky a přinesou i drobné dárečky, které vyrobili.

Během roku připravují dobrovolníci pro zájemce umělecká vystoupení a hudební koncerty různých žánrů, jako třeba tradiční country koncert v Orlickoústecké nemocnici, v Chrudimské nemocnici se zase pravidelně rozeznívají tóny afrických spirituálů v podání sboru Kiesse Nzamba.

Pro zájemce o práci v sociálních službách je dobrovolnická činnost zajímavou možností, jak si vyzkoušet práci s lidmi a obdržet certifikát o praxi v tomto oboru. Studenti mohou získat zápis o dobrovolnické stáži do Europassu, který potvrzuje budoucím zaměstnavatelům, co se při dobrovolnické činnosti naučili a jaké dovednosti získali (více na www.mzcr.cz a www.europass.cz).

Meziročně počet dobrovolníků v nemocnicích narůstá, ale často jejich zájem rychle opadne: „Počet dobrovolníků, kteří docházejí do nemocnic, se rychle mění, ale stabilně jich máme zhruba mezi 25-30. Ti spadají do všech věkových kategorií, od středoškoláků po důchodce, a navštěvují nejčastěji pacienty na interním oddělení, geriatrii, v LDN, na dětském oddělení a dalších. Otázkou je jen vyhrazení si času. Ideálně by měl dobrovolník docházet alespoň jednou za dva týdny, abychom pacientům nabídli kontinuální program,“ dodává Šárka Portyšová.

Chcete se stát dobrovolníkem nebo zjistit více informací? Kontaktujte naši koordinátorku dobrovolníků: Šárka Portyšová Tel.: 734 360 907 E-mail: sarka.portysova@nempk.cz

Další aktuality

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.