Do Nemocnice Pardubického kraje přijeli vypomoci vojáci

8. ledna 2021
Dvanáct příslušníků Armády České republiky přijelo v pátek 8. ledna do Pardubické nemocnice. Pomáhají na odděleních, kde jsou hospitalizováni pacienti s covidem-19. Těch je v současné době ve všech pěti nemocnicích v kraji přes tři sta padesát.

Z důvodu nedostatku personálu požádala Nemocnice Pardubického kraje (NPK) o výpomoc příslušníků armády. Od prosince tak pomáhají čtyři příslušníci armády z posádek v Pardubicích a Chrudimi na odběrovém místě Chrudimské nemocnice, která byla před vánočními svátky nedostatkem personálu zasažena nejvíce. V pátek dorazilo dalších 12 vojáků, tentokrát do Pardubické nemocnice. Zde vypomohou s prací na odděleních, která jsou nejvíce vytížená péčí o pacienty s covidem-19. Konkrétně se jedná o oddělení anesteziologicko-resuscitační, infekční a plicní a také o některé covidové jednotky, které se nacházejí mimo jiné na ortopedickém a rehabilitačním oddělení a oddělení cévní a plastické chirurgie. Celkově je v Nemocnici Pardubického kraje zřízeno 26 covidových jednotek a postupně jsou otevírány další.

Nedostatek personálu, který má přímou či nepřímou souvislosti s onemocněním covid-19, je v těchto dnech nejpalčivějším problémem nemocnic. Kromě armády spolupracuje NPK také se středními a vyššími odbornými zdravotnickými školami i lékařskými fakultami, i přes tuto výpomoc však oddělení postrádají osoby se zdravotnickou kvalifikací jako například ošetřovatele, sanitáře, praktické a všeobecné sestry nebo zdravotnické záchranáře.