Do nemocnic v Pardubicích, Svitavách a Ústí nad Orlicí se vydali rozdávat smích Zdravotní klauni

30. listopadu 2021
Rozdat alespoň 20 minut smíchu, přinést radost, poděkovat a zejména povzbudit zdravotnický personál nemocnic v době, která není pro nikoho jednoduchá. To byl cíl akce, s níž do Pardubické nemocnice, Svitavské nemocnice a Orlickoústecké nemocnice zamířili v pondělí 29. listopadu Zdravotní klauni. Oslavili tak 20. narozeniny této organizace.

„Bylo to moc milé zpestření pondělního dopoledne. Setkání se odehrálo ve velmi přátelském duchu, hezky jsme se pobavili. Děkujeme i za dárky, které jsme na oddělení dostali. Vážíme si toho, že na nás Zdravotní klauni myslí. K 20. narozeninám jim přejeme vše nejlepší a ať dál rozdávají radost a smích,“ sdělují zdravotníci z dětského oddělení Pardubické nemocnice

„Zdravotní klauny vždycky rádi vidíme. Považujeme je za součást našeho týmu. Bereme je skutečně jako své kolegy. Spolupracujeme s nimi pravidelně a zveme je i na akce, které pořádáme nebo se na nich podílíme,“ říká primář dětského oddělení Orlickoústecké nemocnice Luděk Ryba.

„Akce se konala v hodně příjemné a veselé atmosféře. Zdravotní klauni nám udělali radost,“ uvádí sestra dětského oddělení Svitavské nemocnice Jaroslava Soldánová.

Klaunské vizity tentokrát hlavně pro zdravotnický personál

„Víme, že situace je v nemocnicích opět velmi náročná. Právě proto jsme chtěli přinést personálu trochu povzbuzení a dobré nálady,“ informuje Adéla Ksandrová, manažerka komunikace obecně prospěšné společnosti Zdravotní klaun. „Klaunské vizity tentokrát nebyly ani tak pro malé pacienty, jako hlavně pro ty, bez kterých by Zdravotní klaun neexistoval. Primáři, primářky, lékaři, lékařky, sestřičky vrchní i staniční, veškerý zdravotnický personál. Těm patří to největší díky,“ dodává.

Humor jako nejsilnější zbraň proti smutku

Zdravotní klauni za 20 let své existence v České republice absolvovali 45 832 klaunských návštěv, rozdali 183 328 hodin smíchu a rozesmáli 1 145 800 pacientů. „Za 20 let jsme se proměnili, hodně jsme se naučili, naše červené nosy se dostávají na stále nová místa a vymýšlíme nové programy – ale to podstatné se nemění. Humor a smích je podle nás ta nejsilnější zbraň proti smutku. A my ji neváháme použít,“ zdůrazňuje Adéla Ksandrová.

Společnost Zdravotní klaun založil americký vizionář, herec, klaun a muzikant Gary Alven Edwards. Psal se rok 1998, kdy začal dětem v českých nemocnicích přinášet radost. „A nebylo to vůbec jednoduché. Své návštěvy financoval první tři roky zcela na vlastní náklady. V roce 2001 nakonec oficiálně založil občanské sdružení Zdravotní klaun. Dnes, téměř na den přesně o 20 let později, působí v České republice 86 profesionálních Zdravotních klaunů, kteří pravidelně navštěvují 63 nemocnic, osm domovů pro seniory a jeden hospic,“ uzavírá manažerka komunikace společnosti Zdravotní klaun.