Detašované pracoviště chrudimské radiodiagnostiky v Hlinsku má nový rentgen

Detašované pracoviště chrudimské radiodiagnostiky v Hlinsku má nový rentgen
28. února 2024
Detašované pracoviště radiodiagnostického oddělení Chrudimské nemocnice, které sídlí na poliklinice v Hlinsku, má nový skiagrafický, rentgenový přístroj. Výměna starého za nový začala ještě na sklonku loňského roku. Práce trvaly bezmála měsíc, od konce ledna je ale nový rentgen už v provozu.

 

„Asi největší výhodou je přímá digitalizace snímku. Pro pacienty to znamená urychlení vyšetření,“ říká laborantka z hlinecké ambulance Petra Melounová. Přímá digitalizace znamená, že snímek jde z přístroje rovnou do počítače, což tak dřív nebylo. „Dřív se snímkovalo na kazety, které se musely dát načíst do speciální čtečky, která byla spojena s počítačem. Kazeta se následně mazala a celý tento proces mohl trvat i dvě minuty. Záleželo na velikosti kazety,“ vysvětluje Petra Melounová. Pacienti tak po vyšetření museli ještě vydržet chvíli v čekárně, pak teprve mohli odejít. To teď odpadá, protože výsledný snímek vidí laborant v počítači dřív, než se pacient vůbec stihne obléknout.

Kvalitnější a bezpečnější

Nový rentgen nejen že urychlí jednotlivá vyšetření, ale zároveň je i zkvalitní. Výsledné snímky jsou totiž podrobnější, a to dopomůže k přesnějšímu určení diagnózy. „Každá nová medicínská technika je pokrok kupředu. Nový skiagrafický, rentgenový přístroj tak samozřejmě nabídne kvalitnější a detailnější výsledné snímky, ale také je k pacientům šetrnější, protože pracuje s menšími dávkami rentgenového záření,“ uzavírá náměstkyně ošetřovatelské péče Chrudimské nemocnice Radka Jandová.

Cena nového rentgenu byla skoro čtyři a půl milionu korun včetně DPH z rozpočtu Nemocnice Pardubického kraje. Celková výše investic do nového přístrojového vybavení Chrudimské nemocnice a jejích pracovišť dosáhla v roce 2023 více než 84 300 000,- korun.

Další aktuality

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.

Společné komuniké Pardubického kraje, Nemocnice Pardubického kraj a lékařského odborového klubu

19. dubna 2024

Na základě dohody hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a předsedy Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martina Engela se ve čtvrtek 18. dubna uskutečnilo společné jednání vedení kraje a Nemocnice Pardubického kraje se zástupci LOK jednotlivých nemocnic. V průběhu jednání byly debatovány všechny požadavky lékařů.