Den zdraví v Pardubické nemocnici: nábor dárců krve a řada preventivních vyšetření

Den zdraví v Pardubické nemocnici: nábor dárců krve a řada preventivních vyšetření
1. listopadu 2016
Tradiční akce Daruj krev s pardubickými hokejisty a řada preventivních vyšetření a poraden. To bude Den zdraví v Pardubické nemocnici ve čtvrtek 3. listopadu.

Stát se novým dárcem krve, dozvědět se cenné poznatky o svém zdraví, odnést si důležité informace o prevenci a navrch získat autogramy pardubických hokejistů nebo vstupenky na jejich zápas. To vše bude možné v jeden den v Pardubické nemocnici.

Ve čtvrtek 3. listopadu 2016 se v areálu nemocnice uskuteční Den zdraví určený pro širokou veřejnost.

Dopoledne se bude konat již tradiční nábor nových dárců krve na transfuzním oddělení pod názvem Daruj krev s pardubickými hokejisty. Nejcennější životní tekutinu bude možné darovat od 7.00 do 11.00 hodin. Poté bude následovat program zaměřený na prevenci. Nejprve bude probíhat ve vestibulu budovy Informací od 11.00 hodin, poté od 13.00 hodin bude možné navštívit i některé ambulance. Preventivní vyšetření a poradny budou k dispozici do 15.00 hodin.

„Podzimní nábor nových dárců krve s podporou hokejistů pardubického Dynama je již tradiční akcí. Tentokrát jsme se však rozhodli připravit pro veřejnost mnohem širší nabídku, neboť z každoročního Dne nemocnice víme, že mnoho lidí má zájem o informace o svém zdravotním stavu. Proto jsme přidali ještě preventivní část programu,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald. „Důležitým předpokladem pro úspěšnou je léčbu je včasné zjištění onemocnění. Proto je dobře, když lidé nepodceňují prevenci a pravidelně docházejí na preventivní vyšetření. Čím dříve se zdravotní problém zjistí, tím je větší šance na uzdravení. Pochopitelně i léčba je méně náročná a méně nákladná. Z tohoto důvodu chceme prostřednictvím této akce upozornit na důležitost prevence,“ dodala ředitelka Pardubické nemocnice Ivana Urešová.  

Daruj krev s pardubickými hokejisty

Už vám bylo 18 let? Chcete se zařadit mezi dárce krve? A navrch fandíte hokejistům pardubického Dynama? To je naprosto ideální kombinace k návštěvě transfuzního oddělení právě ve čtvrtek 3. listopadu. Již popáté se bude konat akce Daruj krev s pardubickými hokejisty, jejímž hlavním cílem je nábor nových dárců. „Momentálně netrpíme nedostatkem krve či dárců. Na druhou stranu je vždy lepší, když je registr dárců co nejširší. Proto vítáme každou možnost k rozšíření dárcovské základny. Těší nás, že nás v této snaze již dlouhodobě podporuje Dynamo Pardubice. Velmi si toho vážíme,“ řekla primářka transfuzního oddělení Helena Geierová.

„Dárci krve mají naši úctu. Je nám jasné, že jich nikdy není dost, proto se již pět let snažíme pomoci jejich počty rozšířit. Nikdo z nás neví, zda někdy v budoucnu nebudeme sami nebo někdo z našich blízkých potřebovat takovou pomoc. Proto tuto akci nejen podporujeme, ale řada lidí z našeho klubu se do ní i aktivně zapojí,“ dodal generální manažer HC Dynamo Pardubice Pavel Rohlík.

Náborové akce se může zúčastnit takřka každý. Dárcem krve může být každý zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let a vážící více než 50 kilogramů. Pro první odběr se doporučuje věk do 60 let. K odběru je nutné si vzít občanský průkaz. „Vážíme si každého, kdo se rozhodne darovat krev. Největší přínos pro nás ale mají pochopitelně ti, kteří na odběry následně docházejí pravidelně a dlouhodobě a případně kromě krve chodí třeba i na krevní plazmu. Z tohoto pohledu je nejperspektivnější mladá generace,“ řekl primářka Geierová.

Kromě dobrého pocitu z darování krve si každý zúčastněný může z transfuzního oddělení odnést rovněž cenné poznatky o svém zdravotním stavu. Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, která je partnerem Dne zdraví, jim nabídne výživovou poradnu s měřením tělesných hodnot a konzultací zjištěných výsledků. A navrch čeká na každého rovněž tradiční dárek od hokejového klubu HC Dynamo Pardubice. Všichni si odnesou po dvou vstupenkách na jedno domácí extraligové utkání, pro prvodárce bude připraven i drobný klubový suvenýr.

„Dárců krve si vážíme. Proto jim chceme tímto způsobem poděkovat. A pochopitelně se naši hráči budou snažit, aby jim připravili i příjemný zážitek při návštěvě našeho utkání,“ řekl generální manažer Rohlík.  

Den prevence

Na dopolední část Dne zdraví v Pardubické nemocnici naváže preventivní program. Veřejnosti nabídne možnost navštívit řadu vyšetření či poraden a dozvědět se důležité informace o zdravotním stavu či zdravém životním stylu. Den prevence bude nejprve od 11.00 hodin probíhat ve vestibulu budovy Informací (budova č. 15). Pokračovat zde bude výživová poradna s měřením tělesných hodnot, konzultací zjištěných výsledků a také se soutěží o věcné ceny od Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

Každý zájemce o skoncování s nikotinovou závislostí může zamířit do poradny zaměřené na odvykání kouření. Bude možné si nechat změřit krevní tlak nebo projít instruktáží o správné hygieně rukou. A připravena bude rovněž zdravotně-sociální poradna. „Při červnovém Dni nemocnice o ni byl zájem. Stále více lidí potřebuje pomoc v této oblasti, přitom se v této problematice třeba neorientují. Proto jim chceme dát možnost získat potřebné informace,“ uvedla ředitelka Pardubické nemocnice Ivana Urešová.

Od 13.00 hodin bude možné navštívit i vybrané ambulance a absolvovat několik preventivních vyšetření zaměřených zejména na oblasti, v nichž je dle statistik velké riziko onkologických onemocnění. Vždyť třeba nádory prostaty, ledvin, vaječníků, děložního čípku nebo kůže patří mezi nejčastější mezi českou populací. Proto bude možné si na kožním oddělení nechat prohlédnout pigmentová znaménka.

Porodnicko-gynekologická klinika nabídne gynekologickou a urogynekologickou prevenci, urologické oddělení bude připraveno na návštěvu zájemců o urologickou prevenci. Na ORL oddělení bude možné absolvovat vyšetření čichu a screeningové vyšetření potíží s chrápáním. Všechna vyšetření a poradny v rámci Dne zdraví budou probíhat do 15.00 hodin.

Součástí akce bude rovněž autogramiáda hokejistů HC Dynamo Pardubice. Uskuteční se od 12.00 do 13.00 hodin ve vestibulu budovy Informací. "Autogramiády se zúčastní útočníci Tomáš Rolinek, Petr Sýkora a Petr Hubáček," uvedl mluvčí hokejového klubu Jan Hrabal.

Program Dne zdraví

7.00 – 11.00 hodin: Daruj krev s pardubickými hokejisty, nábor nových dárců krve transfuzní oddělení součástí bude výživová poradna (měření tělesných hodnot a konzultace výsledků) ve spolupráci s VZP ČR

11.00 – 15.00 hodin: (vestibul Informací, budova č. 15) Výživová poradna (měření tělesných hodnot a konzultace výsledků), slosovací soutěž o věcné ceny s VZP ČR Poradna pro odvykání kouření, Měření krevního tlaku, Hygiena rukou Zdravotně-sociální poradna

13.00 – 15.00 hodin: Prohlídka pigmentových znamének (ambulance kožního oddělení) Vyšetření čichu, screeningové vyšetření potíží s chrápáním (ambulance ORL kliniky) Gynekologická a urogynekologická prevence (ambulance Porodnicko-gynekologické kliniky) Urologická prevence (ambulance urologického oddělení)

12.00 – 13.00 hodin: - vestibul Informací (budova č. 15) autogramiáda hokejistů HC Dynamo Pardubice (Tomáš Rolinek, Petr Sýkora, Petr Hubáček).

Partneři akce