Den lékáren představí cesty léku

15. června 2022
Lékárny Nemocnice Pardubického kraje se ve čtvrtek 16. června 2022 zapojí do tradiční akce České lékárnické komory Den lékáren.

Tuto akci si připomenou všechny Lékárny Nemocnice Pardubického kraje, tedy lékárny v Pardubické, Chrudimské, Orlickoústecké, Svitavské i Litomyšlské nemocnici.

Lékárna Litomyšlské nemocnice si nachystala také Den otevřených dveří, během něhož budou moci zájemci nahlédnout do jejího zákulisí. Komentované prohlídky se uskuteční v 9:30, 10:30, 11:30, 12:30 a 13:30 hodin. Předpokládaná délka trvání prohlídky je cca 30 minut. Kapacita každé prohlídky je omezená maximálním počtem 6 osob.

Tématem letošního ročníku Dne lékáren je představení cesty léku lékárnou. „Na videu, které jsme speciálně pro tuto příležitost připravili, ukazujeme, jaké činnosti zdravotničtí pracovníci lékárny vykonávají, než pacientovi vydají léčivý přípravek,“ uvedla vedoucí lékárny Pardubické nemocnice Zdeňka Vondráčková.

Lékárny a jejich zdravotničtí pracovníci provádějí mnoho činností zajišťujících správné a bezpečné zacházení s léčivy. Celá řada z nich však zůstává veřejnosti neznámá. „V letošním ročníku Dne lékáren bychom rádi ukázali, co se děje v prostorách lékárny, které nejsou klientům běžně dostupné,“ upřesnila vedoucí lékárny Chrudimské nemocnice Petra Ulrichová.

„Z činností, které zdravotníci v lékárnách vykonávají, zná většina lidí pouze výdej léků a ví nebo předpokládá, že se v lékárnách připravují také individuálně připravované léčivé přípravky. Co se ale skrývá za takzvanou oficínou, však většina z nich netuší,“ podotkla vedoucí lékárny Orlickoústecké nemocnice Martina Kostelecká.

„Během Dne lékáren představíme činnosti, které jsou nedílnou součástí denní rutiny každé lékárny a které zajišťují kvalitní a bezpečnou lékárenskou péči,“ poznamenala vedoucí lékárny Svitavské nemocnice Olga Lahodná.

„Naším cílem je přiblížit ucelený souhrn činnosti lékárny, díky nimž je výdej léčiv v lékárnách bezpečný,“ dodala vedoucí lékárny Litomyšlské nemocnice Vlasta Spurná.

„Výdej léčiv z kamenných lékáren je v České republice zajištěn pečlivou prací farmaceutických pracovníků, kteří jsou vázáni pevnými předpisy, zákony a systémem kontrol,“ zdůraznila Zdeňka Vondráčková a doplnila, že bezpečnost je u léků na lékařský předpis zajištěna unikátními kódy. „Každá krabička má svůj vlastní,“ uzavřela.

U příležitosti Dne lékáren vznikly v Nemocnici Pardubického kraje i edukační materiály pro děti. Níže v dokumentech ke stažení.