Co napáchal covid-19 v souvislosti s plísňovými onemocněními?

Co napáchal covid-19 v souvislosti s plísňovými onemocněními?
22. září 2022
Co napáchal covid-19 v souvislosti s plísňovými onemocněními? „Potvrdilo se, že mnoho pacientů, kteří byli pozitivní na nemoc covid-19, mělo také plísňová onemocnění. Zvláště pak ti, kteří trpí také jiným závažným onemocněním,“ prohlásil Karel Mencl, lékař Oddělení klinické mikrobiologie Pardubické nemocnice na VI. krajském mezioborovém mikrobiologicko-infektologickém semináři.

Ten ve středu 21. září 2022 hostila Pardubická nemocnice. „Nesl název Aktuality v mykologické problematice (diagnostika, léčba, kazuistiky),“ řekla Eva Zálabská, odborná garantka akce, primářka Oddělení klinické mikrobiologie Pardubické nemocnice, které seminář uspořádalo společně s infekčním oddělením Pardubické nemocnice.

„Byl určený pro infektology, mikrobiology a pro další odborníky, kteří se zabývají nemocemi působenými mikroskopickými houbami. Ty mohou v konečném důsledku ohrozit pacienta i na životě,“ uvedl lékař působící na oddělení klinické mikrobiologie.

„Hlavní přínos byl, že zde zazněly nové poznatky z diagnostiky a možnostech terapie. Seminář poskytl zajímavý pohled na závažné houbové infekce. Zabývali jsme se však i širším spektrem mikroorganismů, nejen chlupatými houbami, tedy lidově řečeno plísněmi, ale i kvasinkami, které mohou způsobit rovněž závažná onemocnění. Zvláště infekce krevního řečiště může pacienta velmi snadno zahubit,“ konstatoval Karel Mencl.

Další aktuality

O Dny melanomu byl velký zájem. Kožní oddělení vyšetřilo za dva dny 672 lidí

2. června 2023

Celkem 672 lidí za dva dny vyšetřili zdravotníci z kožního oddělení Pardubické nemocnice na akci Dny melanomu, která se uskutečnila v prostorách Paláce Pardubice. Zájemci zde měli možnost nechat si zdarma vyšetřit pigmentová znaménka, a to bez objednání. „U padesáti případů jsme zaznamenali podezřelá znaménka, která byla indikována k odstranění a histologickému vyšetření, včetně čtyřletého dítěte,“ konstatovala vrchní sestra kožního oddělení Pardubické nemocnice Petra Teplá.

Konference zdravotníků NPK nabídla atraktivní témata a navštívil ji ministr Válek

29. května 2023

Jaká je vize i skutečnost fungování urgentních příjmů? Proč je důležité věnovat pozornost seniorům a dlouhodobě nemocným? Jaká úskalí jsou spojená s poskytováním zdravotní péče? Jak vypadá ambulance bolesti z pohledu sestry? Nejen tato témata se probírala z různých úhlů pohledu na IV. ročníku Konference zdravotníků Nemocnice Pardubického kraje (NPK).