Chrudimská nemocnice se poprvé zapojí do celosvětové aktivity sledující nutriční péči

Chrudimská nemocnice se poprvé zapojí do celosvětové aktivity sledující nutriční péči
7. listopadu 2017
NutritionDay 2017 - to je celosvětová aktivita, při níž budou získána data o nutriční péči v lůžkových zařízeních. Proběhne i v Chrudimské nemocnici.

Ve čtvrtek 9. listopadu bude probíhat mezinárodní aktivita nutritionDay 2017, jejímž cílem je mapovat nutriční péči v lůžkových zařízeních. Poprvé se do ní zapojí rovněž Chrudimská nemocnice. Data o výživě se budou sbírat mezi pacienty zdejšího interního oddělení.

„Bude to pro nás takový pilotní projekt, při kterém zjistíme i jeho časovou náročnost, protože související administrativa je k tomu poměrně obsáhlá. Na našem interním oddělení zapojíme letos pacienty intenzivní péče kardiologické a metabolické, což je celkem 24 lůžek, a v příštím roce bychom rádi expandovali s touto aktivitou i na další oddělení. Zároveň diskutujeme v rámci Nemocnice Pardubického kraje vznik pracovní skupiny, která by koordinovala účast na projektu ve všech pěti nemocnic při příštím průzkumu,“ uvedl primář interního oddělení Chrudimské nemocnice Tomáš Tomek.

Pacientům zapojených lůžkových oddělení po celém světě budou 9. listopadu 2017 předány dotazníky, ve kterých budou odpovídat na otázky týkající se jejich kondice, změn jídelních návyků a hmotnosti a důvody těchto změn. Výsledkem průzkumu pak bude získání cenných dat o úrovni nutriční péče v nemocnicích a jejich anonymní srovnání s ostatními zařízeními i s výsledky předchozích průzkumů v rámci celorepublikových průměrů. V České republice se poslední průzkum uskutečnil v roce 2015 a zapojilo se do něj více než 100 pracovišť, díky čemuž se v celosvětovém měřítku zařadila mezi 4 nejaktivnější země světa (Rakousko, Belgie, USA a ČR). Data byla v českých zařízeních získána od 2 300 pacientů (z toho od 573 pacientů na JIP, 289 onkologických pacientů a 930 obyvatel domovů pro seniory a pacientů LDN).

Nedostatečná výživa je problém, který se týká všech skupin pacientů, zejména pak dlouhodobě hospitalizovaných, seniorů a nemocných s onkologickým onemocněním. Podvýživa snižuje šanci na uzdravení a vede ke zvýšenému výskytu komplikací a ke ztrátě soběstačnosti. „Podvýživa a nedostatečná výživová podpora výrazně snižuje, až zcela ruší často i velmi nákladnou terapii základního onemocnění. Nedostatečnou výživou také stoupá procento nemocných závislých na cizí pomoci. To vše v konečném důsledku zhoršuje úroveň hospitalizační péče a neúměrně zvyšuje léčebné náklady,“ uvedl k projektu předseda Společnosti pro klinickou výživu a intenzivní metabolickou péči Pavel Těšínský.

Horká linka výživy – zdarma pro občany Pardubického kraje

Otázkou správné a kvalitní výživy se zabývají Nemocnice Pardubického kraje dlouhodobě. V roce 2016 byla pro občany Pardubického kraje zprovozněna Horká linka výživy, na které poskytují nutriční terapeuti bezplatné poradenství v oblasti léčebné výživy, při specifických dietních omezeních, v oblasti diabetologie a obezitologie, dále konzultace výživy u dětí a dospívajících, pro těhotné a ženy po porodu či rady lidem trpícím poruchami příjmu potravy.

Více o Horké lince na webových stránkách: www.nempk.cz/horka-linka-vyzivy.

Alena Františková

Další aktuality

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.