Cenu Nemocnice Pardubického kraje získala Michaela Šancová z neurologické kliniky

31. října 2023
Jak na tom jsou pacienti, kterým je zaveden permanentní močový katétr? Jaká je pravděpodobnost, že při pobytu v nemocnici dostanou infekci? Co dělat, když se to stane? Co znamená a jaké je mikrobiální osídlení močového měchýře?

I nad těmito otázkami se zamýšlela závěrečná práce Michaely Šancové, která získala Cenu Nemocnice Pardubického kraje za vynikající úroveň bakalářské nebo diplomové práce. Ta je pravidelně udělována studentům Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice a je spojena i s finanční odměnou.

Ocenění jako velký úspěch

„Pro mě osobně je toto ocenění velkým úspěchem. Mám z něj obrovskou radost. Jsem ráda, že úsilí, energie a čas, který jsem do této práce vložila, byl tímto způsobem zúročen. Přece jen to bylo tři čtvrtě roku poctivého psaní. Těší mě, že to stálo za to,“ radovala se oceněná Michaela Šancová, jejíž práce byla unikátní především v tom, že zajímavým způsobem skloubila hned několik témat.

Infekce močových cest

„Zaměřila jsem se na infekce močových cest spojené se zdravotní péčí. Sledovala jsem mikrobiální osídlení močového měchýře, a to po zavedení močové cévky. To je pro nás velice důležité kvůli vhodné volbě antibiotik. Naším cílem je předcházet antibiotické rezistenci. To je stav, kdy bakterie začnou být vůči antibiotikům odolné. Antibiotika potom přestanou být účinná,“ vysvětlila Michaela Šancová, podle níž se jedná o aktuální problém současné zdravotní péče. „Pro nás, jako zdravotníky, je sledování těchto infekcí důležitý vodítkem pro známku kvality poskytované ošetřovatelské péče,“ dodala mladá zdravotnice.

Michaela Šancová se zároveň zabývala tím, zda v případě mikrobiálního osídlení močového měchýře vznikne infekce. „Infekce močových cest spojené se zdravotní péčí jsou, dle literatury, nejvíce preventabilní infekcí, která vzniká v souvislosti s nemocničním pobytem. Mnohdy je však otázkou, jestli je vůbec permanentní močový katétr potřeba. A to zejména ve chvíli, kdy je pacient soběstačný,“ uvedla autorka práce odměněné Cenou Nemocnice Pardubického kraje.

Dodržovat předepsané postupy

Výsledky práce Michaely Šancové ukázaly, jak důležité je nepodceňovat rizika infekce, která jsou se zavedením permanentního močového katétru spojená. „Jde především o to, aby zdravotníci dodržovali předepsané postupy. A to nejen při práci s pacienty, ale i při nakládání a odesílání vzorků moči do laboratoře. V případě nevhodného zacházení může být vzorek moči kontaminován a výsledky budou nepřesné,“ zdůraznila Michaela Šancová.

„Literatura uvádí, že takzvané mikrobiální osídlení močového měchýře stoupá s každým dnem zavedeného permanentního močového katétru. Proto je klíčový mikrobiologický screening, který ukáže, jaké množství a druhy mikroorganismů v močovém měchýři pacient má,“ sdělila zdravotnice, která pracuje na jednotce intenzivní péče Neurologické kliniky Pardubické nemocnice

„Chtěla bych poděkovat především své vedoucí práce Zuzaně Červenkové, vedoucímu oddělení Patriku Zelinkovi a kolegovi, doktoru Tomáši Praxovi za obětavé rady a ochotu. Můj velký dík patří i mé rodině a příteli za obrovskou podporu a trpělivost v průběhu celého studia,“ prohlásila Michaela Šancová.

Cíl: motivovat studenty

Vzdělávání a odborný růst je v každé profesi velmi důležitý a ve zdravotnictví to platí dvojnásob. V rámci spolupráce s Fakultou zdravotnických studií proto chceme studenty za jejich píli ocenit a zároveň je motivovat,“ podotkl k předání ceny generální ředitel a předseda představenstva Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.