Antibiotika je třeba užívat s rozumem. To je hlavní cíl Antibiotického týdne

18. listopadu 2022
Užívat antibiotika s rozumem. To je hlavní cíl informační kampaně Antibiotického týdne, který se koná od pondělí 14. do neděle 20. listopadu 2022. Jeho součástí je i Evropský antibiotický den. Ten připadá na pátek 18. listopadu 2022. Tradičně si ho připomíná také Antibiotické středisko a lékárna Pardubické nemocnice.

Co může způsobit chybné zacházení s antibiotiky?

Letos se kampaň zaměřuje převážně na antibiotika lokální, která jsou často a nesprávně užívána k samoléčbě či nadužívána.

Antibiotika jsou léky, které působí specificky proti bakteriím a jsou lékařem předepisovány pouze na léčbu bakteriální infekce. „Chybné zacházení s antibiotiky způsobuje odolnost u mnoha druhů nebezpečných bakterií. Infekce a onemocnění, které rezistentní bakterie způsobují, jsou pak jen velmi těžko léčitelné,“ upozornila Eva Zálabská, primářka oddělení klinické mikrobiologie Pardubické nemocnice, pod které antibiotické středisko spadá. „Nevhodné používání antibiotik ohrožuje bezpečí nemocných, omezuje možnosti terapie, prodlužuje délky hospitalizace a narůstá nemocnost a úmrtnost pacientů,“ zdůraznila.

Je nutné řídit se doporučením ošetřujícího lékaře

Antibiotika musí být užívána vždy podle doporučení ošetřujícího lékaře a lékárníka. A to v předem stanovené dávce a po dobu, jakou určí lékař. Případné zbylé léky je nutné vrátit do lékárny. Ta se poté postará o jejich ekologickou likvidaci.

O dávkování je ideální poradit se s lékárníkem

Za lokální označujeme antibiotika používaná pro aplikaci na kůži nebo sliznici. Obvykle jsou ve formě mastí, zásypů nebo roztoků. „Rovněž u nich platí, že by se měla používat v předepsaných intervalech a po stanovenou dobu. I tyto léky musí být vždy předepsány lékařem a o jejich dávkování a skladování je ideální poradit se s lékárníkem,“ uvedla vedoucí lékárny Pardubické nemocnice Zdeňka Vondráčková.