Zodpovědně využívat antibiotika, připomíná Evropský antibiotický den

9. listopadu 2017
Na 18. listopadu je již tradičně vyhlášen Evropský antibiotický den. Připojuje se k němu i Antibiotické středisko Pardubické nemocnice.

Upozornit na nevhodné používání antibiotik, jehož následkem může vzniknout odolnost bakterií vůči nim a ztráta účinnosti léčby. To je hlavní cíl iniciativy v oblasti veřejného zdraví Evropský antibiotický den, k níž se již tradičně připojuje také Antibiotické středisko Pardubické nemocnice. Evropský antibiotický den je vyhlášen na 18. listopadu. Od roku 2008 tuto informační kampaň koordinuje Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí a podporuje ji Světová zdravotnická organizace. Je součástí Světového antibiotického týdne, který začíná 13. listopadu.

„Evropský antibiotický den je celoevropská kampaň za omezení užívání antibiotik v situacích, kdy to není nezbytné, například u virových infekcí, jako jsou běžná nachlazení a chřipka. Cílem je také podpořit otevřenou spolupráci pacienta s lékařem,“ říká Eva Zálabská, primářka oddělení klinické mikrobiologie Pardubické nemocnice. K této iniciativě se pravidelně připojují lékárny, antibiotická střediska a většina zdravotnických zařízení v ČR i EU. Hlavním úkolem této aktivity je připomenout křehkou hranici účinnosti antibiotik, hrozivé trendy vzestupu antibiotické rezistence a hlavní zásady zodpovědného a racionálního užívaní antibiotik. Veřejnost bude mít možnost po celý týden se informovat o rizicích spojených s užíváním antibiotik v jakékoliv lékárně v České republice. Informace každému zájemci podají i pracovníci lékárny pro veřejnost Pardubické nemocnice.

Nesprávné použití antibiotik zahrnuje: nadměrné používání, oddálení preskripce u kriticky nemocných pacientů, nadměrné používání širokospektrých antibiotik, chybné dávkování (nízké či vysoké dávky, nevhodný dávkovací interval), nesprávná délka podání (krátká či dlouhá), výběr antibiotik není upraven dle výsledku kultivace a citlivosti mikroba. Nevhodné používání antibiotik může přinést řadu negativních důsledků. „Ohrožuje bezpečí pacientů, omezuje možnosti terapie, prodlužuje délky hospitalizace a narůstá morbidita a mortalita pacientů,“ říká primářka Zálabská a dodává: „Racionální používání antibiotik snižuje selekci a šíření antibiotické rezistence.“

(dk)