Ženám hrozí v létě nejen infekce, ale i hluboký žilní zánět

10. srpna 2018
Upřednostnit v létě volnější a bavlněné materiály před těmi syntetickými, to radí ženám primář gynekologicko-porodnického oddělení Petr Zakopal ze Svitavské nemocnice.

I vhodné oblečení může ženám ušetřit trápení s nepříjemnými gynekologickými infekcemi, které je během letního období mohou postihovat častěji než jindy. Na uživatelky hormonální antikoncepce a těhotné ženy číhá ale mnohem závažnější komplikace. „Dlouhé cestování představuje významný rizikový faktor pro vznik hlubokého žilního zánětu a může dojít i k velmi závažným komplikacím,“ říká Petr Zakopal, primář gynekologického oddělení Svitavské nemocnice.

Jaké obtíže hrozí ženám během léta?

Letní období a počasí, které nyní panuje, přispívá k tomu, že se u žen častěji vyskytují mykotické infekce zevních rodidel a poševní infekce. Je to zhruba 90 % z těch typicky letních potíží, se kterými teď ženy navštěvují gynekologické ambulance.

Jak vzniku infekce mohou ženy předcházet?

V této souvislosti bych ženám doporučil, aby se vyvarovaly těsnějšímu oblečení. Je potřeba nosit spíše bavlněné oblečení, volnější, ne upnuté střihy. Problémy může způsobit pobyt na koupališti v mokrých, těsných plavkách, proto je lepší se převlékat. Vhodné nejsou ani módní upnuté cyklistické dresy, které jsou z umělého materiálu a neumožňují normální režim, aby kůže a gynekologická oblast mohly zachovat parametry, které jsou pro ně nejpříznivější. Co se týká hygienických opatření, doporučujeme udržovat pH prostředí lehce kyselé. Jsou pro to určené i prostředky, které snadno seženete v lékárnách.

Když žena pociťuje první příznaky infekce, jaká je první pomoc, aby nemusela hned vyhledat lékaře?

Existuje celá řada preparátů na oplachy a výplachy rodidel, které si může žena zakoupit v lékárně. Já bych ještě poradil takový jednoduchý babský recept – výplach nebo oplach rodidel zředěným octem. Když žena cítí první příznaky mykotická infekce, může si doma připravit tento prostředek. Ocet musí být zředěný tak, aby nepálil na ústní sliznici. To znamená, že pokud ho vyzkouší v ústech a roztok ji nepálí, nemůže poškodit ani genitál.

Jsou nějaké závažnější komplikace u žen v souvislosti s letním obdobím, se kterými se setkáváte ve svých ordinacích častěji?

V souvislosti s letním obdobím bych varoval před jednou komplikací, která není tak častá, ale o to závažnější. Ženy jsou často uživatelkami hormonální antikoncepce a existuje mezi nimi i procento už těhotných žen. Obě tyto skupiny mají zvýšené riziko vzniku hlubokého žilního zánětu, proto bych jim doporučoval během letního cestování na dovolenou dodržovat častější přestávky. To znamená po dvou hodinách jízdy zastavit, rozhýbat se a samozřejmě zajistit dostatečný pitný režim.

Vážení klienti, letošní letní počasí přivedlo do čekáren ambulancí Nemocnice Pardubického kraje řadu z vás s různými nepříjemnostmi vyvolanými nezvykle teplým létem. Oslovili jsme tedy naše lékaře s dotazy vztahujícími se k současnému horkému počasí, a máme pro vás připravenou sérii příspěvků na téma vysoké teploty a lidské tělo.

Všechny články najdete na webu www.nempk.cz.