Ze zastaralé pitevny Pardubické nemocnice se stalo špičkové pracoviště

31. října 2016
Výrazně důstojnější prostředí pro zemřelé, špičkové podmínky pro práci soudních lékařů a patologů. Tak po rekonstrukci vypadá pitevna Pardubické nemocnice.

Díky šestimilionové investici má nyní Nemocnice Pardubického kraje na svém pardubickém pracovišti jednu z nejmodernějších piteven v republice. Stavební úpravy a nové důstojné prostředí doplnilo moderní vybavení samotné pitevny i celého laboratorního zázemí. „Pro tento účel jsme využili program Ministerstva zdravotnictví, který část prostředků uhradil a část musel přidat kraj,“ řekl 1. náměstek hejtmana Roman Línek a pokračoval: „Patologie je často mimo zájem veřejnosti, lidé ji znají především z krimiseriálů, ale pro nemocnici je velmi důležitá. V Pardubické nemocnici se ročně provádí více než 1200 soudních a zdravotních pitev. Nyní se podmínky lékařů a dalšího personálu výrazně zlepšily a dosluhující vybavení z 80. let mohlo být vyměněno za nové. Ze zastaralé pitevny se stalo špičkové pracoviště.“

Ještě nedávno to však vypadalo úplně jinak. „Soudní lékaři a patologové Pardubické nemocnice mají velké renomé díky výsledkům své práce. Svědčí o tom třeba ocenění našeho soudního lékařství od krajského policejního ředitele za spolupráci a veškerý servis, který toto oddělení poskytuje Policii ČR. Bohužel ale pracovní prostředí i vybavení bylo již za zenitem své životnosti,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

„Pitvali jsme v nouzových podmínkách, protože jeden stůl už prakticky nefungoval, opakovaně jsme museli řešit technické problémy a poruchy,“ dodal zástupce primáře oddělení soudního lékařství Petr Baláž. Nyní se situace diametrálně změnila. Již před časem byly na tomto pracovišti instalovány nové chladicí boxy pro těla zemřelých a rozšířila se jejich kapacita na současných 50 míst. Nedávno přišla na řadu rekonstrukce pitevny a laboratorního zázemí. „Dneska je naše pitevna nejmodernější v celé republice,“ prohlásil primář oddělení soudního lékařství Pavel Toupalík a dodal: „Zaznamenali jsme již první ohlasy, protože na pitvy k nám chodí policisté nejen z Pardubic, ale i z Prahy nebo ze středních Čech a z Kraje Vysočina. Mají srovnání s jinými ústavy. Změnu vnímají velice pozitivně.“

Lékaři mají nyní k dispozici tři nové pitevní stoly s obvodovým odsáváním a zdvihem. Obměnilo se i další vybavení pitevny a přístroje v laboratořích. Novinkou jsou dva mikroskopy, z nichž jeden má zabudovanou kameru. Obrovským posunem vpřed je také nová vzduchotechnika, která eliminuje veškeré pachy. Výraznou modernizací prošlo osvětlení po instalaci špičkových vyšetřovacích světel s vysokou intenzitou. „Využíváme pojízdný rentgenový přístroj. Prostě naše vybavení se nyní dostalo na maximální možnou úroveň, což nás pochopitelně velice těší,“ pronesl primář Toupalík a dodal: „Díky této modernizaci se zlepšilo i prostředí pro výuku. Dostali jsme se na úplně jinou úroveň, než jsme ještě nedávno byli.“