Zdravotníci ze svitavské porodnice se vzdělávali v aromaterapii

8. března 2023
K čemu může pomoci éterický olej z levandule, hřebíčku, rozmarýnu nebo šalvěje muškátové? Nejen to, ale i mnohé další informace se dozvěděli zdravotníci z porodnice Svitavské nemocnice, kteří se účastnili workshopu zaměřeného na využití aromaterapie v porodnictví.

Mezi oblíbené metody, které mohou usnadnit příchod miminka na svět, ulevit od bolesti nebo navodit příjemnou atmosféru patří bezesporu aromaterapie. Své o tom vědí i ve svitavské porodnici, kde aromaterapie mohou nastávající maminky využívat. Aby však zdravotníci posunuli své znalosti ještě o sousek dále, zúčastnili se lékaři i porodní asistentky odborného vzdělávacího workshopu na téma využití aromaterapie před porodem, během něj i po něm.

Blahodárné účinky

O možnosti využít éterické oleje již během těhotenství a při porodu mluvíme s nastávajícími maminkami již na našich předporodních kurzech,“ říká staniční sestra porodnice Svitavské nemocnice Šárka Prudilová. „Z našich zkušeností víme, že blahodárné účinky aromaterapie rodičky velmi vítají, máme samé pozitivní ohlasy, proto jsme se rádi tohoto zúčastnili kurzu,“ doplňuje. Éterické oleje mají na porodnici široké možnosti využití – lze je využít při masáži, přidat do koupele nebo do difuzéru. „Každá žena má ráda něco jiného. Snažíme se vytvořit takovou atmosféru, ve které se rodička bude cítit příjemně, dostatečně sebevědomě a plná síly při její cestě k narození miminka,“ doplňuje Šárka Prudilová.

Aromaterapie je velmi přínosnou komplementární metodou během porodu i v poporodní péči. Účinky éterických olejů, se kterými aromaterapie pracuje, jsou vědecky podloženy a ověřeny dlouholetou praxí v práci porodních asistentek v porodnicích v zahraničí. Poslední dobou se toto pole otevírá i u nás v České republice. Mám radost, že jsem mohla své znalosti a zkušenosti předat milému personálu porodnice ve Svitavách,“ dodává lektorka kurzu, profesionální aromaterapeutka Jana Urbanová.