XI. Pardubické zdravotnické dny nabídly pestrý pohled na ošetřovatelskou péči

25. května 2016
Již po jedenácté se konala odborná konference „Pardubické zdravotnické dny“. Letos nesla podtitul Ošetřovatelství bez hranic.

Pestrý mix poznatků a novinek z praxe společně se zajímavými přednáškami z historie. Takový program nabídl jedenáctý ročník odborné konference nelékařských zdravotnických pracovníků „Pardubické zdravotnické dny“. Konaly se 24. května v Kulturním domě Hronovická a nesly podtitul Ošetřovatelství bez hranic. „Téma jsme zvolily záměrně. Byť by ošetřovatelství samozřejmě mělo mít svoje pravidla a hranice, tak jsme chtěly, aby přednášky šly napříč obory a nebyly omezeny úzce profilovaným zaměřením,“ řekla ředitelka ošetřovatelské péče Nemocnice Pardubického kraje Lucie Mlatečková, která měla záštitu nad konferencí.

„Myslím si, že nám vyšel tento záměr. Program byl pestrý a zahrnoval nejen témata ze současného ošetřovatelství, ale i pohled do historie vojenského i civilního zdravotnictví,“ dodala. Aromaterapie na porodním sále, laboratorní postupy, komunikace se zrakově postiženým pacientem nebo třeba specifika při ošetřování židovských klientů či multikulturní aspekty v péči o umírajícího nemocného. A vedle toho třeba pohled na aktivní účast žen ve vojenských jednotkách za druhé světové války nebo přednáška o průkopníku léčby popálenin u pilotů RAF ve stejném období Archibaldu McIndoeovi.

To je jen část programu, který zahrnoval celkem 24 přednášek. Většinu z nich připravily všeobecné sestry, porodní asistentky a laborantkyy Pardubické a Orlickoústecké nemocnice, svá sdělení přednesly i zástupkyně Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice, Multiscan s.r.o., SKP-Centra a do historie dala nahlédnout Lucie Jarešová z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Brně.

„Mnoho témat bylo velmi zajímavých a poučných. I když třeba Pardubická a Orlickoústecká nemocnice jsou nyní dvě pracoviště v rámci jedné společnosti, na konferenci se ukázalo, že si navzájem můžeme leccos předat,“ řekla ředitelka Mlatečková. Pardubické zdravotnické dny pořádala Pardubická nemocnice ve spolupráci s Fakultou zdravotnických studií Univerzity Pardubice a Profesní odborovou unií zdravotnických pracovníků Čech, Moravy a Slezska. V konferenčním sále se sešlo více než 150 účastníků nejen z Nemocnice Pardubického kraje, ale i z dalších zdravotnických a sociálních zařízení z regionu.

Dušan Korel