Výtvarné dílny přinášejí dobrou náladu do Nemocnice Pardubického kraje

27. září 2016
Umění může léčit. Z toho předpokladu vychází nový projekt Nemocnice Pardubického kraje a Východočeské galerie v Pardubicích.

Projekt byl zahájen minulý týden na psychiatrickém oddělení Svitavské nemocnice. Je součástí programu Přátelská nemocnice a hradí ho Pardubický kraj. Brzy navštíví i další nemocniční oddělení v kraji. „Člověk je od přírody tvůrčí tvor, a z toho vycházejí už vyzkoušené metody arteterapie, ergoterapie či zážitkové pedagogiky. V některých fakultních nemocnicích mají s využitím tohoto principu už dobré zkušenosti, a to zejména u dlouhodobě hospitalizovaných pacientů. Proto jsme využili nabídky naší Východočeské galerie, a rozhodli jsme se to také vyzkoušet a vyhodnotit ohlasy. Jsem rád, že se první program ve Svitavách pacientům i odborníkům líbil a přinesl jim nejen dobrou náladu, ale i zajímavé podněty,“ uvedl otec myšlenky Přátelské nemocnice, 1. náměstek hejtmana Roman Línek.

Galerie dopravila na místo výtvarná díla českého malíře, kreslíře a grafika Františka Tichého, jehož životním tématem byl život pod cirkusovým  šapitó. Malá výstava přilákala dvacet pacientů, kteří vyslechli poutavé vyprávění kurátorky galerie Vandy Skálové o tomto výtvarníkovi, jeho životě a tvorbě. Některá z jeho děl byla přímo vystavena v krásných prostorách oddělení a všichni si je mohli prohlédnout.

Na to navázala výtvarná aktivita vedená lektorkou galerie Pavlou Širokou. Zájem o ni projevila více než polovina přítomných pacientů. Z připravených kartonových součástí složili, vystříhali a ozdobili každý svou vlastní postavu klauna, kterému na závěr mohli přiřknout osobní charakteristiku nebo vložit do rukou osobní poselství.

„Pacienti pracovali soustředěně, využívali různé výtvarné techniky, navzájem spolupracovali a pomáhali si radou nebo skutečnou pomocí, a tak po přibližně hodině každý odcházel spokojený se svým klaunem,“ komentovala výtvarnou dílnu náměstkyně ošetřovatelské péče Svitavské nemocnice Pavla Angelová.

Další podobné programy připravuje už nyní šéfka programu Přátelské nemocnice Markéta Nemšovská: „Na začátku října se ještě jednou setkáme ve Svitavách, ale tentokrát na léčebně dlouhodobě nemocných, v listopadu budeme v Pardubicích na psychiatrii a geriatrii a v lednu se na podobné programy mohou těšit pacienti a pacientky v Chrudimské nemocnici na gynekologicko-porodnickém oddělení a na LDN.“

Oddělení komunikace a vnějších vztahů kancelář hejtmana Pk