Ve Svitavské nemocnici se vzdělávali ORL lékaři z celé ČR

Ve Svitavské nemocnici se vzdělávali ORL lékaři z celé ČR
26. března 2018
12. ročník semináře Sanační a rekonstrukční chirurgie středního ucha, který je každoročně pořádán pro všechny ORL lékaře, jež se zajímají o problematiku středoušního zánětu, se konal 22.-23. 3. ve Svitavské nemocnici.

Kurz pro operatéry a ambulantní ORL lékaře se skládal ze dvou hlavních částí – teoretických přednášek a praktických ukázek operace středního ucha. „Pomocí videopřenosu promítáme obraz z operačního mikroskopu z právě probíhajících operací na sále do přednáškové místnosti, kde sedí účastníci kurzu. Operatér přes mikrofon komentuje v reálném čase do přednáškové místnosti svůj postup. Zároveň se mohou účastníci kurzu operatéra zeptat na konkrétní úkon, který právě provádí,“ upřesňuje koncepci semináře primář ORL oddělení Svitavské nemocnice Libor Sychra.

Kurz Sanační a rekonstrukční chirurgie středního ucha je jediným svého druhu v ČR. „Ačkoliv každoročně na kurzu řešíme problematiku chronických středoušních zánětů, někteří účastníci navštěvují náš kurz i opakovaně,“ uvádí Libor Sychra a pokračuje: „pokaždé totiž operujeme jiné pacienty, s jiným lokálním nálezem, proto je to stále zajímavé.“

Během dvoudenního programu tak byli letos operováni dva dětští pacienti a tři dospělí. Proč se u některých lidí chronické onemocnění, které se lékaři učí na kurzu rozpoznat a operovat, vyvine, jsme se zeptali primáře Sychry: „Chronický středoušní zánět má svůj počátek už v dětství jako důsledek opakovaných infekcí horních cest dýchacích a špatné funkce sluchové trubice. Postupně vznikají dlouhodobé změny na bubínku a ve středouší, a ty se mohou rozvinout až v chronický středoušní zánět. Takže i dospělí mají založeno na problémy už od dětství.“

Přednášky, které probíhaly mezi operacemi, se zaměřovaly na chirurgickou anatomii a fyziologii ucha a teorii vzniku cholesteatomu, na typy operací prováděných pro chronický středoušní zánět a také na pooperační stavy a ošetřování uší po operaci. Své znalosti jim předávali lektoři kurzu, kterými byli jedni z nejzkušenějších ORL lékařů v Čechách. Kromě primáře Libora Sychry a MUDr. Jaroslava Malého z ORL oddělení Svitavské nemocnice to byli i prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc., Ph.D. z Fakultní nemocnice Hradec Králové, prof. MUDr. Arnošt Pellant, DrSc. a MUDR. Jan Vodička, Ph.D. z Pardubické nemocnice, prof. MUDr. Ivo Šlapák, CSc. (na fotce vlevo) a prim. MUDr. Josef Machač z kliniky dětské otorinolaryngologie, FN Brno, MUDr. Jiří Skřivan, CSc. (na fotce vpravo) z FN Motol Praha a MUDr. Richard Salzman, Ph.D., z FN Olomouc.  

Další aktuality

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.