Ve Svitavské nemocnici budou „modelovat“ ušní boltce v přímém přenosu

18. října 2016
Do Svitavské nemocnice se sjedou ve dnech 20. - 21. října už potřetí odborní ORL lékaři z celé republiky na již III. ročník kurzu Plastiky boltců.

V průběhu budou lektoři kurzu prezentovat rozdílné techniky operace odstátých ušních boltců. Operace budou přenášeny formou videokonference do přednáškového sálu, kde budou moci jejich průběh účastníci kurzu sledovat a diskutovat on-line přímo s operatéry na operačním sále.

Jediný kurz v České republice

Kurz pořádá oddělení otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Svitavské nemocnice ve spolupráci s ORL klinikou Pardubické nemocnice, s dětskou ORL klinikou v Brně a oddělením dětské plastické chirurgie v Brně. V minulých dvou ročnících byl o kurz ze strany lékařů velký zájem, protože se jedná o jediný kurz tohoto druhu v republice.

Pět odborníků bude operovat pět dětí

Odstáté ušní boltce jsou poměrně častou vrozenou vývojovou vadou. Ušní boltce jsou z hlediska tvaru a stavby velmi složitým orgánem. Pro celkový výraz obličeje jsou stejně důležité jako oči, nos či ústa. Proto se těmto operacím věnují lékaři na většině ORL odděleních v republice. „Budeme se věnovat pěti dětem, které bude operovat pět lektorů z uvedených pracovišť. Kromě přímých operací ze sálu přednesou lektoři řadu teoretických přednášek týkajících se anatomie a vývoje ušních boltců, rozdělení jednotlivých vrozených vad a možností jejich operačního řešení. Nežádoucí postavení, velikost a tvar boltců je velmi individuální a každá taková vada potřebuje také individuální operační přístup, aby bylo dosaženo optimálního kosmetického efektu,“ vysvětluje primář svitavské ORL MUDr. Libor Sychra.

Principem plastických operací boltců je modelace, opracování a nové vytvarování chrupavky boltců, jejíž tvar podmiňuje tvar boltce. Nejedná se tedy o pouhé “přišití boltce“. „U dětí provádíme operace v celkové anestesii, u starších dětí a dospělých v místním umrtvení. Zkušenosti s plastickými operacemi vrozených vad jsou pak výhodou při řešení získaných poruch tvaru boltců, jako jsou úrazy a ztrátová poranění nebo kožní nádorová onemocnění boltců,“ popisuje Libor Sychra.

Konec odstátým boltcům posiluje psychiku

Plastiky boltců jsou hrazeny z všeobecného zdravotního pojištění u dětí do věku 10 let. Po tomto věku si již pacienti musí operaci zaplatit sami. Nejčastěji se operují děti ve věku 5 - 6 let před nástupem do základní školy, protože odstáté boltce mohou být pro děti vážným psychickým problémem a možnou příčinou posměchu ostatních dětí a tím stresu ze školní docházky i možného zhoršení prospěchu. Ale ani operace u dospělých pacientů nejsou výjimkou.

Říjnový kurz Plastiky boltců je vedle kurzu Sanační a rekonstrukční chirurgie středního ucha konaným každý rok v březnu dalším kurzem, které pořádá svitavské ORL oddělení. Svitavští lékaři se tak spolu s ostatními lektory mohou podělit o svoje zkušenosti s účastníky kurzu.