V Litomyšli se mladí lékaři učili léčit komplikované úrazy v oblasti kolene

12. dubna 2022
Na Zámecké návrší do Litomyšle se sjeli mladí ortopedi a traumatologové z šesti nemocnic Česka. Pod vedením týmu zkušených lektorů, mezi kterými byl i zástupce primáře ortopedického oddělení Litomyšlské nemocnice, Vít Heblt, se při workshopech učili, jak léčit komplikované úrazy kolene, femuru a bérce. Každé praktické části přitom předcházela teorie z úst předních českých odborníků.

Podobná praktická cvičení probíhají v Litomyšli pravidelně. Tamější ortopedické oddělení se výuce mladých lékařů věnuje dlouhodobě a s úspěchem. „V Pardubickém kraji máme dvě výborná ortopedická pracoviště. Mladí lékaři zde mají výbornou možnost se učit od starších a zkušenějších kolegů. A právě na pořádání podobných odborných seminářů a praktik aktivně spolupracujeme s Českou společností pro ortopedii a traumatologii (ČSOT),“ říká Vít Heblt, který v Litomyšlské nemocnici působí zároveň jako náměstek léčebné péče, s tím, že nemocnice by ráda byla partnerem akce i příští rok. „Koneckonců Litomyšl má rozhodně co nabídnout nejen po stránce odborné.“

Kurz operačních dovedností, jehož vedoucími byli MUDr. Vít Heblt z Litomyšlské nemocnice a MUDr. Petr Obruba, Ph.D., z Nemocnice Ústí nad Labem, je součástí postgraduálního vzdělávání mladých lékařů. Do Litomyšle se jich tentokrát sjela dvacítka. Kromě vedoucích kurzu se mladým ortopedům věnovali také lékaři ze tří fakultních nemocnic prof.  MUDr. Vojtěch Havlas, Ph.D., a doc. MUDr. Jakub Kautzner, Ph.D., z FN Motol, MUDr. Marek Majerníček FN Bulovka a prof. MUDr. Radek Veselý, Ph.D. z FN Brno.

Výuka mladých lékařů na ortopedii v Litomyšli

Všichni lékaři jsou motivováni k tomu, aby na výukové akce jezdili. Ideálně s aktivní účastí, naučit se spoustu nového však mohou i od starších kolegů na konferencích a kongresech, kde sami nevystoupí. Mimo praktické semináře a workshopy se lékaři vzdělávají i přímo na svých pracovištích. „U nás na ortopedickém oddělení má každý mladý lékař určeného svého školitele. Tento atestovaný lékař chodí s mladým kolegou na vizitu, radí mu a dohlíží na jeho práci,“ vysvětluje Vít Heblt a dodává, že mladí lékaři jsou vypisováni do ambulance i na sál spolu se svým školitelem nebo s jiným atestovaným lékařem.