V duchu dvojek: Workshop na půdě Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice

5. června 2018
Dva pacienti, dva dny a dvakrát dva operační týmy, tak bychom ve zkratce mohli popsat workshop Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice.

Už počtvrté měli chirurgové z Česka možnost zúčastnit se workshopu z operačních sálů Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice. Ta totiž standardně provádí resekci konečníku tak, aby se pacient vyhnul trvalé stomii. Speciální metoda, kdy se zároveň operuje z břicha a přes konečník, je v českém prostředí stále raritou a sledovat pardubické chirurgy při práci jezdí odborníci z celé republiky. Poslední dva květnové dny, po které se workshop konal, měli navíc chirurgové k dispozici nové technologie.

Dva pacienti, dva dny a dvakrát dva operační týmy, tak bychom mohli ve zkratce popsat workshop, který již počtvrté pořádala Chirurgická klinika Pardubické nemocnice. „Standardně dnes operujeme nádory v oblasti svěračů nebo těsně nad nimi tak, abychom ochránili pacienta od toho, že bude muset žít s trvalým vývodem. Tuto operaci provádíme jako jediné pracoviště u nás. Dlouhotrvající zájem ze strany našich kolegů nás vedl k tomu, že tyto operace čas od času děláme formou chirurgického workshopu a o své znalosti, zkušenosti a metodu jako takovou se dělíme,“ říká Lukáš Sákra, primář Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice, který vznik workshopů inicioval.

Toho posledního se zúčastnili chirurgové z nemocnic v Jilemnici, Kolíně, Frýdlantu, Českých Budějovicích nebo z fakultní nemocnice v Hradci Králové. Operace byly pro lékaře zajímavé i proto, že si mohli vyzkoušet práci s novými technologiemi.  „Specifická operace, kdy pacienta operujeme zároveň z břicha a přes konečník, klade vysoké nároky na souhru operačních týmů, které jsou v tomto případě dva. Výhody pro pacienta jsou však obrovské, a tak dnes podobné nádory už jinak neoperujeme,“ doplňuje Sákra a dodává, že obě operace dopadly dobře a pacienti se pomalu uzdravují. Zdá se tedy, že úspěšný workshop bude mít nejen kvůli stálému zájmu další pokračování.