V Chrudimské nemocnici se uskutečnil Den zdraví s bohatým programem prevence

V Chrudimské nemocnici se uskutečnil Den zdraví s bohatým programem prevence
5. října 2017
Chrudimská nemocnice nabídla pestrý program pro veřejnost při tradičním Dni zdraví, jehož součástí byl také Běh naděje.

V Chrudimské nemocnici se ve středu 4. října 2017 uskutečnil Den zdraví. Již potřetí se tato osvětová akce konala ve spolupráci s městem Chrudim v rámci projektu Zdravé město. Program celého dne byl zaměřen na prevenci nejrůznějších onemocnění a na návštěvníky letos čekaly na infostáncích i novinky, které mohli vidět a vyzkoušet vůbec poprvé. Den zdraví se konal pod záštitou radního Pardubického kraje se zodpovědností pro zdravotnictví Ladislava Valtra a starosty města Chrudimi Petra Řezníčka.

„Návštěvu nemocnice mohou často doprovázet obavy, proto bych byl rád, kdybychom touto formou dne otevřených dveří tento pocit zmírňovali, a aby naše nemocnice byly vnímány jako místo, kam lidé chodí s důvěrou. Také bych si přál, aby si i lidé v plné síle a zdraví uvědomili, že může přijít i čas nemoci a starali se o prevenci,“ pronesl radní Valtr.

„Chceme ukázat veřejnosti, že je potřeba se věnovat svému zdraví a zejména prevenci, kterou je důležité nezanedbávat a navštěvovat preventivní prohlídky,“ řekl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald s tím, že preventivní programy a dny otevřených dveří pro veřejnost probíhají ve všech pěti zařízeních společnosti. „Může to znít jako klišé, ale zdraví je tím nejcennějším, co člověk má. A právě akce tohoto typu pomáhají mezi veřejnost dostávat důležité informace, jak vést zdravý život. Zároveň můžeme lidem představit nemocnici jako kvalitního partnera, který jim pomůže řešit nejrůznější zdravotní obtíže,“ dodala ředitelka Pardubické a Chrudimské nemocnice Štěpánka Fraňková.

Akci odstartovalo slavnostní zahájení, jehož součástí bylo předání symbolického šeku na 300 tisíc korun věnovaného společností Elektrárny Opatovice na nákup monitorů pro sledování vitálních funkcí pacientů Chrudimské nemocnice. A poté již následoval bohatý program. Návštěvníky akce podobně jako v předešlých ročnících nejvíce zajímala stanoviště s krevními odběry na zjištění glykémie, cholesterolu, krevní skupiny nebo na přítomnost nádorového markeru na prostatu (PSA).

Novinkou letošního ročníku Dne zdraví byl infostánek k samovyšetřování prsů, na kterých si mohly návštěvnice za pomocí pracovnic z Krajské hygienické stanice prakticky nacvičit samovyšetřování prsů na věrných silikonových modelech. Tyto modely věrně simulovaly nejen tvar prsů a tuhost pokožky, ale navíc na nich bylo možné správně provedeným pohmatem nalézt tvrdé bulky, tak jako v případě nalezení skutečných nádorů. Dalším místem, kde si bylo možné vyzkoušet nácvik vlastního vyšetření na modelu, byl stánek projektu STK pro chlapy Petra Koukala, který se zaměřuje na preventivní program pro muže, zejména v oblasti samovyšetřování varlat kvůli možnému výskytu nádorů. Muži si zde mohli na modelu varlat opět vyzkoušet techniku samovyšetřování spolu s nahmatáním nádorových útvarů.

Manažerka ošetřovatelské péče Gabriela Medunová k programu Dne zdraví dodala: „Letos jsme se zaměřili na vícero preventivních programů. Snažíme se každý rok nějakou aktivitu přidat, aby byl program i pro pravidelné návštěvníky pestrý. Zároveň jsme rádi, že v našem areálu můžeme přivítat i děti, které v rámci doprovodných programů uvidí, že i ony pro sebe mohou v oblasti prevence něco udělat a zjistí, nebo si připomenou, jak se mají zachovat v krizových situacích. Mají možnosti si tady v nemocničním parku i zaběhat při charitativní akci Běh naděje a rozhýbat se po sezení ve školní lavici.“

Několik desítek účastníků také využilo jedinečnou možnost na vyšetření nohou, klenby a postoje na tenzometrické desce, které zde prováděly zástupkyně Hamzovy odborné léčebny Luže-Košumberk. Součástí programu bylo i anonymní testování na infekci HIV, konzultace s nutriční poradkyní a měření BMI, ukázka dezinfekce rukou a poradna v oblasti dentální hygieny.

V nemocničním parku pak byla k vidění ukázka invalidních vozíků s možností vyzkoušení si jízdy na vlastní kůži a FitKoloběh (koloběžkování). Samostatné stánky pak byly věnovány poznání života nevidomých (Tyflocentum), poskytování první pomoci (Český červený kříž), prevence závislostí (Policie ČR) a berlová stezka s hrami pro nejmenší (Mama klub). Všichni přítomní pak mohli v prostorech nemocnice okusit zdravé dezerty a pokrmy či bylinné čaje, které zde prodávali partneři akci.

Alena Františková

Další aktuality

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.