Už deset let potvrzujeme kvalitu naší péče. Svitavská nemocnice obhájila akreditaci

15. prosince 2016
Svitavské nemocnice úspěšně obhájila akreditaci Spojené akreditační komise a již deset let potvrzuje kvalitu poskytované péče.

Již po čtvrté se ve Svitavské nemocnici uskutečnilo akreditační šetření Spojené akreditační komise. A po čtvrté bylo úspěšné. Od první akreditace, která byla Svitavské nemocnici udělena 19. prosince 2007, uplynulo už deset let. „Po posledním šetření, které se úspěšně uskutečnilo ve dnech 5. a 6. prosince 2016, můžeme konstatovat, že naši zaměstnanci obhájili tento certifikát kvality na další tři roky. Děkuji všem za jejich práci a také všem, kteří na přípravě k akreditačnímu šetření po celý letošní rok spolupracovali,“ uvedl ředitel nemocnice Pavel Kunčák.

Obhajoba certifikátu SAK je signálem pro pacienty i odbornou veřejnost, že Svitavská nemocnice dlouhodobě plní akreditační standardy. „Plnění přísných požadavků na bezpečnost a kvalitu poskytované péče je naším primárním cílem v péči o pacienty. Udělení certifikátu akreditace dokazuje, že naše společnost splňuje vytyčené cíle a poskytuje služby na vysoké úrovni,“ pronesl generální ředitel Tomáš Gottvald.

„Nejen v rámci Svitavské nemocnice, ale i celé Nemocnice Pardubického kraje je obhajoba akreditace dalším významným úspěchem. Po Chrudimské nemocnici se jedná o další naši nemocnici, tentokrát ve Svitavách, která po spojení do jedné společnosti prošla šetřením Spojené akreditační komise,“ dodal náměstek generálního ředitele pro zdravotní péči Vladimír Ninger.

Jaký je přínos akreditace pro nemocnici a její pacienty?

„Obecně platí, že jakýkoli zavedený systém řízení kvality zvyšuje kvalitu a bezpečí poskytované péče či služeb. Tím, že jsme procesy popsali a kontrolujeme je, nastavujeme takové prostředí a podmínky práce, aby pracovníci tyto procesy – obvykle rizikové – prováděli stejným a správným způsobem,“ uvedla manažerka kvality Nemocnice Pardubického kraje Markéta Nemšovská. Vysvětlila, že rizikovými procesy jsou například podávání a aplikace léků, odborné výkony, vyšetření před anestézií, péče o pacienty po operačním výkonu, nebo překlad pacienta mezi jednotlivými pracovišti a další.

„K nastavení správné praxe těchto procesů v denním provozu nemocnice jsme vytvořili vnitřní předpisy. Popisují metodiku zavedení těchto procesů a definují indikátory, kterými jsou jednotlivé procesy kontrolovány a ověřovány. Kontrola je založena na interním auditu, sledování vybraných dat a stanovených ukazatelů, dotazníkovém šetření, řešení stížností a podnětů pacientů či jejich blízkých a jiném,“ uvedla Markéta Nemšovská a dodala: „Samotná certifikace a audit nám nastavují „zrcadlo“, pomocí kterého lze velmi přesně rozpoznat rezervy a hledat vhodné cesty k nápravě.“

Národní akreditace je udělována na 3 roky. Zdravotnické zařízení, pokud si chce zachovat statut „akreditováno“, musí projít reakreditačním šetřením každé tři roky. Všechny nemocnice v Pardubickém kraji jsou akreditovány Spojenou akreditační komisí, o. p. s. V roce 2017 čeká reakreditace tři z nich, a to nemocnici v Litomyšli, Ústí nad Orlicí a v Pardubicích.